Türkiye Tekirdağ'da ve Erzincan'da yakalanan sahte doktoru tartışmaya devam ederken internet üzerinden "imzalı ve damgalı, YÖK onaylı" ibaresi ile sahte diploma satan çete ifşa edildi.

Aydınlık'ta yer alan habere göre, söz konusu diploma dolandırıcısı birçok kişiyi dolandırdı ve hakkında birçok şikayet bulunmasına rağmen herhangi bir sonuç alınamadı. Şikayet edenler, paralarının alındığını ancak sipariş ettikleri sahte diplomanın ellerine ulaşmadığını söylüyor. Şikayet geldiğinde diploma kalpazanları anında web sitesini kapatıyor ve yeni bir tane açıyor.

Sahte diplomalar ve sahte doktorlar, Türkiye'nin gündemine oturdu. Aydınlık Gazetesi yazarı Alikan Uçar, sahte diploma "kalpazanlarına" ulaştı. Aydınlık'ta yer alan habere göre internet üzerinden sahte diploma satışı oldukça yaygın

5 dakikada üniversite mezunu yapan çete ifşa oldu - Resim: 2


 Sahte diploma satıcıları, yasadışı yollarla adeta kalpazan gibi üretilen bu diplomaları, "YÖK, MEB ve e-Devlet onaylı" ibaresi ile satıyor, ürünlerinin "garantili" olduğunu söyleyerek reklamlarını yapıyor.

Üstelik bu yasadışı ticaretin tamamı, internetin herkesin erişebildiği kısmında, yani sosyal medya siteleri gibi ulaşılabilir yerlerde, alenen yapılıyor.

Çalışmak için gitti hayatının şokunu yaşadı Çalışmak için gitti hayatının şokunu yaşadı

Sahte diploma satıcıları, bu işi kendi açtıkları internet sitesi üzerinden tam 6 yıldır devam ettiriyor. Üstelik bu durum, internet sitelerinde alenen yazıyor: "6 senedir (2016'dan beri) güvenle diploma satışı yapıyoruz ve amacımız başka ülke hayalleri olan veya sadece diplomasına yorulmadan kavuşmak isteyen kişilere yardım etmek."  Sahte diploma satıcıları, ilköğretim, ortaokul, lise, ön lisans (üniversite) ve yüksek lisans diplomaları satıyor.

5 dakikada üniversite mezunu yapan çete ifşa oldu - Resim: 6

Diploma ücretleri, okul ve bölüme göre farklılık gösteriyor. İstenilen diploma seçildikten sonra, WhatsApp sohbet hattı üzerinden sahte diploma satıcıları ile temasa geçiliyor. İstenilen diploma, okul ve bölüm söylendikten sonra diploma kalpazanları bir fiyat veriyor. Dolandırıcılar, hukuk fakültesi diploması için, tıp fakültesinden daha çok para istiyor. Avukatlık diploması 60 bin TL, tıp fakültesi 30 bin TL, öğretmenlik diploması ise 10 bin TL'den satılıyor.

5 dakikada üniversite mezunu yapan çete ifşa oldu - Resim: 7

Beş dakikada pazarlık yapılıp satın alınabilen sahte diplomaların fiyatları şu şekilde: 

Diploma dolandırıcıları, sahte diplomlara fakülte dekanlarının isimlerini ve imzalarını dahi koyuyor. 

Kendilerinden örnek bir diploma görüntüsü istendiğinde, kendilerini güvene almak için fotoğraf atmıyorlar. Bunun yerine tek sefer görüntülenebilen bir video atıyorlar. 

5 dakikada üniversite mezunu yapan çete ifşa oldu - Resim: 8