Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kahramanmaraş Fuar Merkezi'nde düzenlenen 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışında konuştu.

Kahramanmaraş'ta bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılış töreni gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Fuar Merkezi’nde (KAFUM) gerçekleştirilen açılış töreninin onur konuğu ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun oldu. 

Kahramanmaraş'ta uyuşturucu taciri 3 zanlıya toplam 46 yıl hapis cezası! Kahramanmaraş'ta uyuşturucu taciri 3 zanlıya toplam 46 yıl hapis cezası!

Açılış töreninde siyasetten çok sayıda isim katılırken, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda kitapsever de yer aldı. Protokol konuşmalarının ardından kesilen kurdeleyle Kahramanmaraş 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Fuarda 210 Yayınevi, 350 Yazar ve Şair Kitapseverlerle Buluşacak

Fahrettin Altun: “Bugün Kahramanmaraş için önemli bir etkinlik olan 8. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu fuarın ‘Sezai Karakoç’a Saygıyla’ temasıyla yapılıyor olması da ayrı bir öneme sahip. Sözlerime Cumhurbaşkanımızın selamlarını sizlere ileterek başlamak istiyorum. Kahramanmaraş’ımız yazarlar, şairler ve arifler şehridir. Yedi Güzel Adam’ın şehridir. Ben bu vesileyle 7 Güzel adama, Cahit Zarifoğlu’na, Mehmet Akif İnan’a, Erdem Bayazıt’a, Rasim Özdenören’e, Ali Kutluay’a, Nuri Pakdil’e, Alaaddin Özdenören’e ve Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Kitap medeniyetimizin baş tacıdır. Zira ilim medeniyetimizin asli unsurlarından bir tanesi ve ilmin taşıyıcı unsurlarından birisi de kitaptır. Kütüphaneler yine medeniyetimizin ve toplumsal hayatımızın önemli bileşenlerinden bir tanesi. Kitap fuarı da bu asli sürecin günümüze yansıyan parçalarıdır. Kitap fuarlarının günümüzde kurumsallaştığını görmek kültür ve ilim dünyamız açısından büyük bir gurur vesilesi. Kitap fuarlarından yayınevlerinin eserlerini okurlarla buluşturması, yazarların kitapseverlerle bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kitap fuarlarına gösterilen ilgi, okuma, yazma ve üretme konusundaki canlılık verilere de yansıyor. Nitekim bundan yirmi yıl önce ISBN sayılarına baktığımızda yıllık 9 binin altında olan bu sayının, bugün tam on katına çıktığını görüyoruz. Bu veriler söylenenin aksine okumak hala gündelik hayatımızın önemli bir unsuru olarak varlığını devam ettiriyor. Okuma oranları azalmıyor aksine artıyor. Kitap giderek değerli bir kültürel meta halini alıyor. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz fuar da bunun bir göstergesi. Sayın Cumhurbaşkanımızın kitaba ve ilme verdiği değer ile şehirlerimizde millet kütüphanelerinin teşekküllüne ilişkin ortaya koyduğu gayretleri ortadadır. Bunun en somut hali Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Millet Kütüphanesi. Millet Kütüphanesi, uluslararası araştırmacıların başvuru odaklarından birisi hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın titiz takibiyle Millet Kütüphanesi Türk kültür hayatının önemli bir sembolü oldu. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat takip ettiği Rami Kışlası'nın kütüphaneye dönüşme projesi de büyük bir hızla devam ediyor. Orası da İstanbul’umuzda sembol kültür mekânlarından birine dönüşecek. Ben bu vesileyle yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızı kütüphanelerimize davet ediyorum. İnşallah katılımcı bir yaklaşımla daha çok okuyan, daha çok bilgilenen bir toplum olma yolunda ilerleyeceğiz. Bu düşüncelerle bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz kitap ve kültür fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Fuar alanında çeşitli konferanslar ve paneller düzenlenecek. Ayrıca kentin ve Anadolu’nun çok değerli isimlerinden Nuri Pakdil, Sezai Karakoç, Rasim Özdenören ve Mevlana İdris de çeşitli panel ve konferanslarla anılacak. Fuar 23 Ekim tarihinde sona erecek.