AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı iktidarının en sevdiği kamuoyu araştırma şirketi ASAL 5 ildeki son seçim anketinin sonuçlarını açıkladı.

Türkiye 2023 seçimleri için geri sayıma geçmişken, kamuoyu araştırma şirketleri de ellerindeki son seçim anketi sonuçlarını açıklamaya devam ediyor.

Son olarak ASAL Araştırma 5 ilde farklı katılım oranlarıyla gerçekleştirdiği seçim anketi sonuçlarını paylaştı. 

ASAL'ın anketinde katılımcılara "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz" sorusu soruldu. İşte kararsızlar dağıtıldıktan sonra ASAL'ın il il seçim anketi sonuçları:

Erdoğan'a sunulan son rapor: 50 il başkanı için vekillik yolu açıldı Erdoğan'a sunulan son rapor: 50 il başkanı için vekillik yolu açıldı

İktidarın ''en sevdiği'' anket firması son seçim anketini açıkladı - Resim: 4

SAKARYA

Sakarya'da 763 kişi ile 6-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette AK Parti 2018 seçimlerinde olduğu gibi birinci sıranın sahibi oldu. AK Parti'yi sırasıyla MHP, CHP ve İYİ Parti takip etti. Ankete göre 4 partinin de oy kaybettiği ilde en çok kayıp yüzde 8.7 ile AK Parti'de görüldü. Cumhur İttifakı yüzde 71.8 oy oranıyla üstünlük sağlayan ittifak oldu.

İktidarın ''en sevdiği'' anket firması son seçim anketini açıkladı - Resim: 5
 

KIRŞEHİR

Kırşehir'de 2-4 Ekim tarihinde gerçekleştirilen ankete 420 kişi katılım gösterdi. 2018 seçimlerinde yüzde 41.2 ile ilk sırada yer alan AK Parti, ankette yüzde 4.5 oy kaybıyla birinci sırayı korudu. Ankete göre kentte yüzde 58.1 ile Cumhur İttifakı birinci sırada yer aldı.

İktidarın ''en sevdiği'' anket firması son seçim anketini açıkladı - Resim: 6
 

ELAZIĞ

Anket sorusu Elazığ'da 1-4 Ekim tarihlerinde 698 kişiye yöneltildi. Buradan çıkan sonuçlara göre katılımcıların çoğunluğunun tercihi yüzde 43.8 ile AK Parti oldu. AK Parti'nin 2018 seçimlerine göre oy kaybı ise yüzde 10.8 olarak ortaya çıktı.

İktidarın ''en sevdiği'' anket firması son seçim anketini açıkladı - Resim: 7

BURSA

AK Parti Bursa'da da ilk sırayı yüzde 38.4 ile aldı. Anket sonuçlarına göre Bursa'da AK Parti yüzde 7.8 oranında oy kaybetti.

İktidarın ''en sevdiği'' anket firması son seçim anketini açıkladı - Resim: 8
 

AYDIN

Aydın'da ise 13-18 Eylül tarihleri arasında 992 kişiye soru yöneltildi. 2018 seçimlerinde kıyasıya bir rekabetin yaşandığı kentte CHP birinci sırayı anket sonucunda da korudu. AK Parti ise ikinci sırayı 2018'deki yüzde 32.5 oy oranından yüzde 27.1'e düşerek korudu. Millet İttifakı'nın toplam oy oranı yüzde 49.4 olarak hesaplanırken Cumhur İttifakı yüzde 33.9'da kaldı.

İktidarın ''en sevdiği'' anket firması son seçim anketini açıkladı - Resim: 3