Zam kelimesi yerine “fiyat güncellemesi” kavramını literatüre kazandıran iktidar, bir yeni kavram daha üretti ve “kademeli tarife” süreci başlattı.

Vatandaşa, soğuk kış gününde dahi kombiyi en kısık seviyede açtıran iktidar partisi, kademeli tarifeyle kombiyi hiç açtırmayacak. Zam yerine fiyat güncellemesi kavramını kullanan AKP, bu kez kademeli tarifeye geçti.

Kademeli zamlarla vatandaşın adeta belini kıran hükümet, önce elektriğin ardından doğalgazda da kademeli tarifeye geçti. “Adaletli fatura (!)”  sağlamak amacıyla TBMM’den geçirilen kademeli tarifenin perde arkasındaki oyunları ve vatandaşların yaşayacağı sıkıntıları Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik ile konuştuk.

“ZAMLARIYLA HALKTA KALAN PARAYI TOPLUYOR”

Enerji ve İklim Uzmanı Önder Algedik, “Bunun arkasındaki oyunun ne olduğunu kademeli elektrik düzenlemesinden biliyoruz. Kademeli elektrik tarifesiyle elektrikte eşit fatura diyerek eşitsizlik sağladığını gördük.

Kademeli zam tarifesiyle sadece elektrik faturalarından her ay 23 milyar TL para halktan toplanacak. Bu neredeyse 20 Aralık’taki döviz spekülasyonu kadar bir meblağ demek. Ama tek farkı 20 Aralık’ta yaşananlar bir gündü, bu her ay yaşanacak. Şimdi AKP bunun yanına doğalgazı da eklemek istiyor.

Ortalığı kasıp kavuran zam fırtınasından hazır yemekler de nasibini aldı! Ortalığı kasıp kavuran zam fırtınasından hazır yemekler de nasibini aldı!

Doğalgazda kademeli tarife meselesi halktan para transferinin yeni bir örneğidir. Zaten yılbaşında yüzde 25 zam yapıldı, geçen kışa göre milyarlarca para bizden alınacak. Fakat yetmiyor. Döviz kriziyle ülkeyi fakirleştiren AKP, şimdi elektrik ve doğalgaz zamlarıyla halkta kalan parayı topluyor” ifadelerini kullandı.

“ÇARE ENERJİDE KAMULAŞTIRMADIR”

Çarenin kamulaştırma olduğunu söyleyen Algedik, “Çare enerjide kamulaştırmadır. Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), ucuz fiyata şirketlere elektrik satmaktansa halka satmalı. EÜAŞ, halka elektrik verirse zamlar geri alınır, 150kwh’in altında yüzde 20 indirim gelir.

EÜAŞ dağıtım şirketlerinin zararını finanse ediyor.

Onun yerine halkı finanse etse daha iyi olmaz mı? EÜAŞ’ın görevi dağıtım şirketlerini finanse etmek mi vatandaşın ihtiyacını karşılamak mıdır?

EÜAŞ neden dağıtım şirketlerinin zararını finanse edecek? Sen kamu kurumusun, halkın ihtiyacını karşılamalısın” diye konuştu.

“FATURA TARİHİNDEN DOLAYI ZAMLAR TAM YANSIMADI”

Elektrikteki zamların fatura döneminden dolayı tam olarak yansımadığını belirten Algedik, “Elektrikte şu an insanlar zammın tamamını ödemiyor. Gelen faturaları iyi okumak lazım. Aralık 15’ten Ocak 15’e fatura kesildiyse zammın yarısını yansıtıyor.

Fatura tarihlerine bağlı olarak değişen bir zam var. Türkiye’de meskenlerin yüzde 60’ı 150kwh altında harcıyor. 150kwh eskiden 137 liraydı şimdi 206 lira olacak. Bu çok büyük bir para” dedi.