İdam ve idamı yeniden tartışmak

İdam yıllardır tartışılan ve daha da uzun süre tartışılacağa benziyor. Bu konuda ben de yer yer fikirlerimi yazdım. Ve ülkemizdeki tartışmaların yine ikili olduğundan bahsettim. Bizler bilhassa çok kızdığımızda hemen idam istiyoruz. Benim asıl korktuğum nokta da burası. İdamı yerli yersiz istememiz. Çünkü idam bir insanın hayatının sonlandırılmasıdır. Bu nedenle halkın isteklerine bırakılacak kadar basit bir konu değildir. Çünkü halk yeri gelir kendinden olmayan herkesi düşman görür.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da fikir ayrılığı yaşıyoruz. (Fikir ayrılığı güzeldir)Bir kısım insanlar idama tamamen karşı. Geçerli sebepleri ‘bir insanın başka bir insan tarafından öldürülmesine karşı olmaları, bir fani başka bir faniyi öldüremez buna hakkı yok düşüncesidir. Diğer taraf ise önüne gelen herkesi asmak istiyor. Kendi zihniyetine uymayan kim varsa vatan veya din düşmanı bu insanlarında hak ettiği ceza idam. Bu sebepten din ve vatan düşmanı gördüğü kim ise onların idam edilmesini istiyor.

Bir insanın hayatı söz konusu olduğu için idam önemli ve çok hassas bir konudur. Bu nedenle çok yönlü tartışmalı ve ona göre karar vermeliyiz. İlk önce idamı isteyenler ve her kızdığını idam etmek isteyenler kesinlikle yanılıyor. Bu doğru bir yol değil. Bunun için sağlıklı düşünmek ve doğru hareket etmek gerekiyor. Her önüne geleni her kızdığını asmak sorun çözmez daha fazla sorun çıkarır. Seksenleri hatırlayın her kesimden millet asıldı. Ama şimdi o dönem asılanlar için ağıt yakılıyor.

Ayrıca ülkemizde idam suçlarının çok iyi belirtilmesi gerekiyor. Çünkü herkes başka birini vatana ihanetle suçluyor. Fikir özgürlüğüne bile tahammülü olmayan insanlar doğal olarak diğerlerini vatan haini ilan edebiliyor. Vatan haini ilan edilen her kişinin de asılması gerektiğini savunuyor. Tamam, haklısın ülke önemli ama sıkıntı her şeyin vatana ihanet sayılmasıdır. İdamı isteyenlere bakarsanız ülkede kendisi gibi düşünenler dışında herkes ülkeye ihanet içinde. Bu durumda kendisi gibi düşünmeyen herkes idam edilmeli. İşte bizim karşı çıktığımız nokta burasıdır. Böyle bir ortamda idamın gelmesi çok kişiyi idama götürecektir.

İkinci bir nokta ise idama karşı çıkanların bir kişiyi başka bir kişi öldüremez anlayışı. Bu kişiler; siz ona ceza verseniz de, o kişi akıllanmaz ve tekrar suç işler. Ardından da hiçbir canlıyı başka bir canlı öldürmemeli tezini sıralıyor. Bu anlayış ilk başta Hümanist gözüküyor ancak pek de hümanist bir yaklaşım değil.

Ceza alan kişi akıllanmıyor diye ceza vermemek ne kadar mantıklı. İkinci olarak ceza sadece karşı tarafı cezalandırmak için mi veriliyor? Bence onlar bu noktayı kaçırıyor. Ceza sadece karşı tarafı cezalandırmak için değil, toplumu ve diğer masumları korumak için de verilmeli ve veriliyor da. Şimdi suçlarda sadece suçluyu düzeltme olarak bakarsanız tamam ama işlenen suç sonucunda masumlara ne olacak onların durumuna dikkat edilmeyecek mi? Suçluyu cezalandırmaktan başka masumu korumak da devletin vazifesi değil mi?

Masumu korumak için ve onun hakkı için suç işleyenler hak ettiği cezayı almalıdır. Geç gelen adalet, adalet olmadığı gibi masumu korumayan ve hakkı yenenin hakkını vermeyen adalet de adalet değildir.

Adalet sağlanmaz ise yani siz masumu korumaz ve canı yananların canına su serpmezseniz bu sefer

herkes kendi adaletini kendisi sağlamak isteyecektir. Bu da daha büyük facialara ve önü alınmaz sorunlara neden olacaktır. Kan davaları neden var?

Masumların korunması ve hakkının alınması için idam şart diyorum. İdam olmaz ise masumları koruyamazsınız. İdam sadece karşıya ceza vermek değil, hakkı yenen ve canı yananların da kalbini ferahlatmak ve bir nebze de olsa onları rahatlatmaktır.

Tartışmamız gereken konu ‘hangi suçlar idam gerektirmeli’ olmalıdır. Ben idama karşı olanların çoğunun siyasi suçlulara ve başka ülkelerde suç sayılmayan ancak bizde vatana ihanet olarak değerlendirilen suçlar nedeniyle olduğunu düşünüyorum.

Evrensel hukukun dikkate alınarak hazırlanması ve suçların ona göre belirlenmesi gerekiyor. Bu nedenle iflah olmayan, çok kötü suç makinalarının, çocuk tecavüzcülerinin, seri katillerin ve katliamcıların idam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha temiz bir dünya için pisliklerin temizlenmesi şart. Yıkanınca gitmeyen pislik imha edilmelidir.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.