Ünlü ekonomist İbrahim Kahveci, elektrik ve gıda fiyatlarındaki artışa köşesinde dikkat çekti, elektriğe gelecek korkunç zammı açıkladı.

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci, elektriğe gelecek korkunç zamma ilişkin köşesinde dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

İbrahim Kahveci, "Bekleyen tehlike: Gıda ve elektrik" başlıklı yazısında elektriğin 1,65 lira olan satış fiyatının vatandaşlara 1,56 liradan satıldığını ifade ederek "Bu ne demek biliyor musunuz? Elektriğe normalde yüzde 100 üzerinde bir zam daha yapılması gerekiyor.

Şimdilik fatura bütçeden karşılanıyor ama bu sürdürülemez. Bu fatura kapımıza gelecek... Bilesiniz" dedi.

4 yıllık enflasyonun yüzde 140, 4 yıllık gıda enflasyonunun ise yüzde 182 olduğuna dikkat çeken Kahveci şöyle devam etti:

Nureddin Nebati'den inciler: "Döviz yerine TL ile iş yapın" Nureddin Nebati'den inciler: "Döviz yerine TL ile iş yapın"

"Gıda sektöründe soruna çok ciddi yaklaşılması gerekiyor. Tarlayı ekmek-biçmek büyük maliyet. Ama asıl sorunlardan biri de tarlada 1 lira markette 10 liraya çıkan maliyet zinciri.

Bugün pazarcı tezgahındaki kiralardan tutun, hallerdeki vergi ve harçlara kadar bir sorun yumağı içerisindeyiz.

Taşımalı sistemle boşaltılan köylerden tutun, herkesin üniversiteli yapılmasına kadar giden tarladan kopuş hikayelerine... Makarayı artık silbaştan yeniden sarmamız gerekiyor"