Hayvancılıkla uğraşan üreticiye girdi maliyetleri nedeniyle yem fiyatlarına zam geldi. Hayvancılıkta yükselen maliyetler nedeniyle et ve süt ürünlerine zam geleceği ifade edildi.

Maliyetleri karşılayamayan hayvan üreticileri çareyi ahırını boşaltıp, süt ineklerini kesime göndermekte buldu. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, fiyatları altın gibi artan yem satıcıları ile görüştü.

Asgari ücretteki son 10 yıldaki erime gözler önüne serildi Asgari ücretteki son 10 yıldaki erime gözler önüne serildi

Volkan Özcan adlı satıcı, “Yem fiyat 1.5 yılda 120 liralardan 400 liraya çıktı. Üretici yıllardır emek vererek çoğalttığı hayvan sayısını şimdi düşürmeye ve ahırını boşaltmaya çalışıyor” açıklamalarında bulundu.

ET VE SÜTE ZAM GELİYOR

Sözcü'nün haberine göre, girdi maliyetlerinin sürekli yükselmesinden dolayı et, süt, peynir fiyatlarının da her geçen gün arttığını söyleyen Özcan, devletin akaryakıt ve elektrik ile girdi maliyetlerini düşürmesi gerektiğini ifade ederek, “Maliyetler arttıkça hayvan yetiştiricisi de zor duruma düşüyor. Birçok üretici buna dayanamadı ve çiftliğini boşalttı.

Üretici, hayvanların yeminden de kısmak zorunda kalıyor. Devlet destek versin, yem fabrikaları ucuza üretsin, ucuza satsın. Üretici de yemi ucuza alsın. Böylece et ve süt fiyatları da sürekli artmaz, tüketici de rahatlar” açıklamalarında bulundu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin tarım ve hayvancılığa katkısının bölge için bir avantaj olduğunu belirterek,, buna rağmen sektörün genel anlamda zor bir süreçten geçtiğini vurguladı.