Rutin hale gelen akaryakıt zamları araç sürücülerini perişan ederken, dün gece sessiz sedasız bir indirim yapıldı. Bugünden geçerli olacak şekilde sadece motorin fiyatına 2,38 TL indirim geldi.

Rusya-Ukrayna savaşı sırasında petrol fiyatlarının zirve yapması, benzin ve motorin yakıtlarının yükselmesine neden oldu. Fiyatların yükselmesiyle birlikte akaryakıt fiyatlarına ilişkin son dakika haberleri son günlerde en çok konuşulan konulardan biri oldu. Bazı akaryakıt şirketlerinin internet sitelerindeki fiyatlara göre motorin fiyatlarında 2,38 TL indirim yapıldı.

İndirimin en dikkat çeken tarafı ise sessiz bir şekilde yapılması oldu. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) fiyat değişimini kamuoyuna duyurmaması dikkat çekti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt fiyatlarında zam yapılacağı ve sonrasında zammın geri çekildiği haberleri üzerine EPGİS'i hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. EPGİS'in vatandaşları manipüle ederek akaryakıt istasyonlarına yönlendirdiğini söyleyen Yılmaz, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Yılmaz, akaryakıt zamlarının EPDK tarafından belirlenmediğini vurgulayarak, zamların ve indirimlerin uluslararası piyasalara göre her akşam 22.00'de belli olduğunu ifade etmişti.

Ankara'da ortalama 22.90 liradan satılan motorinin litre fiyatı İstanbul'da 22.82 liradan, İzmir'de ise 22.90 liradan satılıyor. 2.38 liralık indirimin ardından motorinin litre fiyatı Ankara ve İzmir'de 20.52 lira, İstanbul'da ise 20.44 lira oldu.

Benzine bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira indirim geldi! Benzine bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira indirim geldi!

AKARYAKIT FİYATLARI İÇİN TOPLANIYORLAR

Öte yandan EPDK öncülüğünde yarın akaryakıt fiyatlarına ilişkin kritik bir toplantı yapılacak. Toplantıda akaryakıt bayilerinin, nakitle akaryakıt satışına daha ucuz tarife uygulanması, nakliye ücretlerinde düzenleme yapılması gibi bir dizi öneriyi gündeme taşıması bekleniyor.