Haftanın son işlem gününde piyasalardaki çalkantılı seyir devam ediyor. Döviz ve değerli metaller Türk Lirası karşısında zirvedeki seyrini sürdürürken, brent petrol ve kripto paralar da kritik sınırda. İşte Dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş, brent petrol ve kripto para piyasalarında son durum...

Piyasalar FED'ten bugün gelecek açıklamaya odaklanmışken, hem dövizde hem de değerli metallerde Türk Lirası'na karşı zirve seyri sürüyor.

Dolar/TL 18,18 üzerini test ederek 2022 yılının en yüksek seviyesini görürken Türkiye'nin 5 yıllık CDS ise 22 baz puan düşüşle 718 baz puanda seyrediyor.

Analistler, dünya genelinde açıklanan makroekonomik verilerin resesyon korkularını tetiklemesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek ayki toplantısında yapacağı faiz artırım büyüklüğüne ilişkin belirsizliklerin artmasıyla küresel pay piyasalarında negatif seyrin devam ettiğini belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in eylül ayı toplantısına yönelik 50 ve 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalinin eşitlendiğine işaret eden analistler, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu kapsamında yapılacak açıklamalarla beklentilerin netleşebileceğini kaydetti.

İşte haftanın son işlem gününde piyasalarda son durum: 

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 18.18 TL'den, Euro 18,13 TL'den,  Sterlin ise 21,49 TL'den işlem görüyor.

Altın ve gümüş

Ons altın 1.755 dolardan,  Gram altın 1.026 TL'den, Çeyrek altın 1.649 TL'den, Cumhuriyet altını 6.786 TL'den, 

Gümüş ise 11,28 TL'den fiyatlanıyor.

Altın ve gümüş fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 25'i bulan makasla işlem görüyor.

Kripto paralar

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 21.382 Dolar'dan, Ethereum ise 1.661 Dolar'dan işlem görüyor.

Brent petrol

Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle akaryakıt fiyatları bir aşağıya bir yukarı hareket etmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz haftadan bu yana 100 doların altında fiyatlanan brent petrolün varil fiyatı da hareketlendi.

Bakan Bilgin 'ilk defa söyleyeceğim' dedi, yeni müjdeyi verdi; Detaylar belli oldu! Bakan Bilgin 'ilk defa söyleyeceğim' dedi, yeni müjdeyi verdi; Detaylar belli oldu!

Brent petrolün varil fiyatı da 100,03 dolardan işlem görüyor.

Fiyatların değişiminde, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun yakın zamanda üretim kesintisine gidebileceğine yönelik beklentilerin azalması etkili oldu.