Haftanın son işlem gününde döviz ve değerli metallerin Türk Lirası karşısında zirvedeki yolculuğu sürüyor. İşte dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum...

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklentilerin altında gelen enflasyon verisi sonrası ultra şahin para politikalarında gevşemeye gidebileceği beklentisi küresel pay piyasalarında risk iştahının artmasını sağladı. 

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda eylül toplantısında Fed'in yüzde 71 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başladı.

Veri öncesinde 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali yüzde 70 seviyelerine kadar çıkmıştı.

Türk Lirası'nın değer kaybı hız kesmezken geçim sıkıntısıyla baş edemeyen vatandaşın gözü de döviz kurunda.

Dolar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararları ve ekonomi yönetiminin kararlarıyla beraber yukarı ivmesini de sürdürmeye devam ediyor.

Bir süredir yükseliş eğilimde olan dolar, son olarak geçen hafta, 20 Aralık'tan bu yana görmediği 18 seviyesini de geçerek rekor tazeledi.

İşte haftanın son işlem gününde piyasalardaki son durum: 

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 17,96 TL'den,  Euro 18,54 TL'den, Sterlin ise 21,92 TL'den işlem görüyor.

Emlakçının oyunu pes dedirtti! Ev sahibi hayatının şokunu yaşadı Emlakçının oyunu pes dedirtti! Ev sahibi hayatının şokunu yaşadı

Altın ve gümüş

Ons altın 1.791 dolardan, Gram altın 1.033 TL'den, çeyrek altın 1.662 TL'den, Cumhuriyet altını ise 6.835 TL'den, Gümüş ise 11,79 TL'den fiyatlanıyor.

Altın ve gümüş fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 25'i bulan makasla işlem görüyor.

Kripto paralar

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 24.001 Dolar'dan, Ethereum ise 1.897 Dolar'dan işlem görüyor.

Brent petrol

Geçtiğimiz hafta 100 doların altına gerileyen Brent petrol fiyatı, haftaya hafif yükselişle başlamıştı.

Brent petrol fiyatı, 11 Ağustos 2022 sabahında 97 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Fiyatlardaki düşüşte, ABD'de ham petrol stoklarının beklenmedik bir şekilde artması etkili oldu. Petrol stoklarındaki yükselişin talebin azaldığına işaret etmesiyle fiyatlar geriledi.