'Zincirini koparıp vatandaşı ısıran köpeğin sahibi ceza almalı'

Yargıtay, Andırın ilçesinde 2012 yılında meydana gelen bir başka olayda ise zinciri uzun olan ve bahçesine girdiği vatandaşı ısıran köpekle ilgili kararı bozdu.

'Zincirini koparıp vatandaşı ısıran köpeğin sahibi ceza almalı'
banner150

Yargıtay, zincirini kopararak bir kişiyi ısıran köpeğin sahibine yerel mahkemece verilen beraat kararını bozdu.

 

Yargıtay 8. Ceza Dairesi kararında, "Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır." şeklindeki Türk Ceza Kanunu'nun 177. maddesine dikkat çekildi.

 

Erzurum'un Tortum ilçesinde 2011 yılında meydana gelen olayda, zincirini koparan köpek, yolda yürüyen bir kişiyi ısırdı. Yaralanan vatandaş hastaneye kaldırıldı. Yaralının şikayeti üzerine köpeğin sahibi hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Savcınının iddianamesinin ardından köpek sahibi hakkında Tortum Sulh Ceza Mahkemesi'nde (kapatılan) 'Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakma' suçundan dava açıldı.

 

Mahkeme, 2013 yılında verdiği kararda; köpeğin sahibinin beraatine hükmetti. Davacı tarafından temyiz edilen dava dosyasında son sözü Yargıtay 8. Ceza Dairesi verdi. Yerel mahkemenin kararını bozan 8. Ceza Dairesi, köpeğin sahibinin zincirin kopmasını engelleyecek tedbir almadığına dikkat çekti. Kararda şu ifadelere yer verildi:

 

"Sanığın gözetimi altında bulunan köpeğin bağlı olduğu zinciri koparmaması için gerekli tedbirleri almaması ve 1 hafta başıboş kalan ve saldırgan olduğu anlaşılan köpeğin mağduru ısırarak yaralamasından ibaret eylemde hayvanın tehlike yaratacak şekilde serbest bırakılması suçunun unsurlarının oluşturduğu gözetilmeden, mahkumiyet yerine yazılı şekilde beraat karar verilmesi yasalara aykırıdır."

 

KOMŞUYU ISIRAN KÖPEĞİN SAHİBİ DE SUÇLU BULUNDU

 

Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde 2012 yılında meydana gelen bir başka olayda ise zinciri uzun olan köpek, bahçesine girdiği vatandaşı ısırdı. Yaralanan vatandaş tedavinin ardından taburcu oldu. Yaralı vatandaşın şikayeti üzerine köpeğin sahibi hakkında Andırın (kapatılan) Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'Hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakma' suçundan dava açıldı.

 

Mahkeme köpeğin sahibi hakkında beraat kararı verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine Yargıtay 8. Ceza Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu. Kararda, "Sanığa ait köpeğin zincirinin uzun bırakılması sebebiyle şikayetçiye ait bahçeye geçerek şikayetçiyi ısırarak basit tıbbi müdahale gerektirecek biçimde yaralanmasına sebebiyet vermesi şeklinde gelişen olayda; hayvanın sahibi olan sanığın eyleminin taksirle yaralama ve hayvanı tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakma suçlarını oluşturduğu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 44. maddesi uyarınca daha ağır cezayı gerektiren taksirle yaralama suçundan cezalandırılması gerektiği gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması yasaya aykırıdır." ifadeleri yer aldı.

 

Öte yandan TCK'nın 44. maddesinde ise şu ifadeler yer alıyor: "İşlediği bir fiil ile birden fazla farklı suçun oluşmasına sebebiyet veren kişi, bunlardan en ağır cezayı gerektiren suçtan dolayı cezalandırılır."

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.