Zam yapan çok indirim yapan yok!

Yazarımız Ramazan Yumşak, bugünkü yazısında "Zam yapan çok indirim yapan yok!" diyerek, günlük hayattaki yaşananlara eleştirel bir yaklaşım gösteriyor. İşte o yazı:

Zam yapan çok indirim yapan yok!

 

Ülkemiz gariplikler ülkesi, herkes suçlu olduğu için herkes başkasını suçluyor. Kendimizi temize çıkarma çabamız takdire şayan. Çünkü kime sorsan, ülkede çok sorun var ve bu sorunların nedeni başkaları, biz ise bu sorunları çözebilecek yegâne kişiyiz. Bu nedenle ülkenin geleceğinden korkmayın çünkü ülkeyi kurtaracak milyonlarca kişi var. Kime sorsan beş dakikada ülkeyi düze çıkarır.

 

 

Biliyorsunuz eskiden enflasyon canavarı diye bir şey vardı. Bu nedenle zamlar hayatın değişmez gerçeği idi. Eskisi kadar olmasa da zam ülkenin değişmez kaderi. Tüm vatandaşlarımız zamlardan şikâyetçi, ama zam yapmak için de en ufak fırsatı kaçırmıyor. Zammı yapıyor, fakat bahane olarak petrol zamlarını gösteriyor. Aynı zaman da petrol istasyonları gelen zammı gece anın da yansıtırken, indirimleri ertesi sabah yansıtıyor.

 

Birkaç gün üst üste mazota zam gelse dolmuşlar, otobüsler ve daha pek çok kişi hemen ürünlere zam yapar. Çünkü araçlar mazotla çalışıyor, diğerlerinin bahanesi ise; Her şey mazota endeksli biz ne yapalım. Her şey mazota endeksli olunca da zam kaçınılmaz oluyor. Kime sorsanız zammın kendilerini ne kadar olumsuz etkilediğini ve zam yapmazlar ise batacaklarını söylüyor. Tabi bunda haklılık payları var ve haklılar. Gelelim bunlara hiç uğramayan indirim işine.

 

Şu anki yolcu ücretleri mazotun 5 tl ye yaklaştığı sıradaki fiyattır. Biliyorsunuz ki kaç zamandır mazota gelen indirimlerle litrede 1.5 tl ucuzladı. Fakat her zamda battık, bittik diyen kişilerden ses çıkmıyor. Mazot eğer 1,5 tl artmış olsaydı zam için neler yaparlardı. Ne yapalım, bizde istemiyoruz ama mazota zam geldi, bizde mecburen zam yapmak zorunda kaldık diyeceklerdi.

 

Şimdi bu mazot ile çalışan ve ücretlerini eski fiyata göre belirleyen kişilerden indirim beklemek ve indirim yapmalarını istemek yanlış mı? Bu insanların zam yapıldığında çıkan seslerinin indirim için de çıkmasını bekliyoruz. Hiç olmazsa cüzi bir indirim yapsalar, o da yok.

 

Peki, vatandaş öyle de devletimiz öyle değil mi. Maalesef devlet de vatandaştan kötü. Petrolün varili 150 dolar ve tüm akaryakıt ürünlerine anında zam, fakat varil fiyatı yüzde 10 düşer indirim yok. Hatta petrol fiyatları yüzde 50 den fazla düştü, devletimiz bile o kadar indirim yapamadı. Yıllardır ülkede petrol fiyatları 100 ve 150 dolar arasında oynar ama bize pek yansımaz.

 

İlk kez varil fiyatları 50 $ olunca indirim geldi. Ama 100 ve 150 $ aralığındaki indirimler pek yansımadı.

Eğer bu indirimler fiyatlara yansıtılsa idi, ülkemizde LPG li araçlar olmazdı. Vatandaş benzinle binemediği arabaya LPG ile binebiliyor. LPG nin geliş fiyatı ile halka satış fiyatı arasındaki farkı da hiç sormayın. O da başka bir konu.

 

Petrolün yıllardır iniş çıkış listesini incelediğimizde petrol fiyatı artınca anında zam geldiğini görürüz ama fiyatların düşüşünü pek göremeyiz. İlk defa bu kadar indirim oldu. O da 150 dolardan 50 dolara düşmesi ile oldu. Yoksa pek fazla bir düşüş olmuyordu.

 

Ne yapmalıyız inanın bilmiyorum. Sorun kimde ya da kimlerde. Hayırlısı diyelim! İnşallah bizlerde benzin ve mazotun ucuzladığını ve dünyanın en pahalı benzinini kullanmadığımızı görürüz. Ne zaman görürüz bilmiyorum. Kısa sürede görmek temennisi ile…

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE

banner75