Yunanistan'la geri kabul anlaşması durduruldu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunanistan'la geri kabul anlaşması durdurulduğunu açıkladı. Son dakika yapılan açıklamada "Yunanistan'da hükümet gerçekten bu konuyu çözmek istiyor. Fakat aynı zamanda görüyoruz ki Yunanistan'a batıdan çok ciddi baskı var. dedi

Yunanistan'la geri kabul anlaşması durduruldu

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde  Antalya, Isparta ve Burdur bölgesi gazetecilerinin katılımıyla düzenlenen "Yerel  Medya Buluşmaları" toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye'de ABD ile varılan yol haritasıyla ilgili soru üzerine  Çavuşoğlu, Münbiç'ten sonra yol haritasını Fırat'ın doğusunda da uygulamaya  başlayacaklarını,  bunu YPG/PKK'nın kontrol ettiği tüm bölgeler için uygulayacaklarını dile getirdi.
 
Mutabakatın bu yönde olduğuna değinen Çavuşoğlu, teröristlerden  arındırılan şehirleri gerçek sahibi olan yerli halka teslim edeceklerini, burada  da kriterin nüfus yapısı olacağını ifade etti.
 
Münbiç'ten teröristlerin çıkması konusunda ABD'nin sorumluluğu  olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Buraya bu teröristleri ben getirmedim. Ben de destek vermedim. Silah  da vermedim. Bu teröristlerden Suriye'yi temizlemek lazım. Yol haritasının amacı  bu. Bu bölgeyi istikrara kavuşturmamız lazım. YPG olduğu sürece de istikrar  olmaz. Neden Türkiye'deki 400 bin Kürt bu bölgeye dönemiyor? Biz 2 bin kilometre  kareyi DAEŞ'den aldıktan sonra 170 bin civarında Suriyeli Türkiye'den döndü. YPG  şu anda Suriye topraklarının yüzde 25'ine yakınını kontrol ediyor. Ve bir tane  Kürt veya Arap dönemiyor. Zaten YPG, PKK tarafından etnik temizlik yapmaları için  sürgüne gönderilmiş. O yüzden de buralardan temizlenmesi lazım. Kandil'de  operasyonlar yapıyoruz, temizleyeceğiz. Orada zaten PKK kendi başına. Ama  dışarıdan destek alıyor ama Suriye'de ABD'nin kontrolünde. Burada esasen ABD'nin  sorumluluğu var. Dolayısıyla ABD YPG terör örgütlerini buradan gönderecek.  Temizleyecek. Nereye gideceği de ciddi bir soru. Tabii Münbiç'ten sonra yol  haritası diğer yerlerde de uygulanmaya başlandığı zaman, şu anda istihbaratımızın  ve askerlerimizin görüşmeye başladığı bir konu ama önce şu Münbiç yol haritasını  bir uygulayalım. Ondan sonra nereye gidecekleri şu anda konuşulmaktan olan  konular."
 
"KAPILARI KAPATIRIM, ÖLÜRSE ÖLSÜN' DENİLMEZ"
 
Muhalefetteki partilerin cumhurbaşkanı adaylarının seçilmeleri halinde  Türkiye'deki Suriyelileri ülkelerine gönderecekleri yönündeki açıklamalarına  ilişkin Çavuşoğlu, adayların insani duygulardan uzak bir şekilde popülizm  yaptıklarını söyledi.
 
Çavuşoğlu, bu insanların savaştan kaçarak Türkiye'ye sığındığını  belirterek, şöyle konuştu:
 
"Bunları nereye göndereceksiniz? Nasıl göndereceksiniz? Rejime mi  teslim edeceksiniz? CHP alışık. CHP vaktinde Azerbaycanlı askerleri Sovyetlere  teslim etti. Hem de o Azerbaycanlılar 'Bizi siz öldürün, bunlara teslim etmeyin'  dedikleri halde teslim etti. CHP alışık kardeşlerimizi satmaya. YPG'nin eline mi  teslim edeceksiniz, PKK'ya...Nereye göndereceksiniz, nasıl göndereceksiniz? Bizim  yaptığımız gibi göndereceksiniz. Fırat Kalkanı operasyonundan sonra 170 bin  Suriyeli döndü. Suriye içerisinden de oraya en az 150 bin kişi döndü. Afrin  operasyonu el yapımı patlayıcılar dahil tüm temizlikler yapılıyor, hayat normale  dönüyor. Şimdi buraya Türkiye'den de Suriyeliler dönecek, başka yerden de  dönecek. Münbiç yol haritası uygulandığı zaman, yine Münbiç'i terk etmek zorunda  kalanlar Türkiye'de epeyce var. Onlar buraya dönecekler. ABD ile anlaşmamız bu  yol haritasının içinde. Münbiç bittikten sonra Fırat'ın doğusunda PKK'nın ve  YPG'nin kontrol ettiği alanları da istikrara kavuşturduğumuz zaman bu insanlar  dönmeye başlayacak. Buraları insanların döneceği şekilde bazı yardımlar yapmamız  lazım. Su, elektrik önemli. Cumhurbaşkanımız 'Bunları oluşturalım' dedi.  Cumhurbaşkanımız geleceği gören bir lider. Ne diyor 'Gelin buralarda güvenli  bölgeler oluşturalım, evlerini yapalım. Ekonomik gelir sağlayıcı bir şeyler  yapalım.' diyor.  Bizden başka duyarlı olan yok ki? 'AB tamam yapalım ama önce  siyasi çözümü görelim.' diyor. Diğer ülkeler söylüyoruz, bazıları söz veriyor.  'Veririz' diye söz veriyorlar. Keza Almanya 'Veririz' diyor. Keza bir mültecinin  maliyeti Almanya'da Suriye'dekinden 10 kat daha fazla. İnşallah Suriye'de güven  ve istikrar oluştukça geri göndeririz. 'Al hepsini, orada ölürsen öl olmaz."  İdlib bölgesinde 2 milyon insan var ama aynı zamanda terörist gruplarda var.  Bunları gönderdiğin zaman doğrudan kendi bünyesine katacak. Ne olacak bir de  onlar tehdit olacak. Şimdi İdlib bölgesinde gözlem noktalarımızı oluşturduk.  Burada da insanlar dönmeye başladı. Seçim öncesinde vicdansız bir şekilde  'Kapıları kapatırım, ölürse ölsün' denilmez."
 
YUNANİSTAN'LA GERİ KABUL ANLAŞMASI DURDURULDU
 
Yunanistan'da 15 Temmuz darbe girişimine katılan darbeci askerlerin  tahliye edilmesiyle ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, Yunanistan'ın yaptığının kabul  edilebilir olmadığını dile getirdi.
 
Yunanistan'ın darbelerden en çok çeken ülkelerden biri olduğuna  değinen Çavuşoğlu, "Yunanistan'da hükümet gerçekten bu konuyu çözmek istiyor.  Fakat aynı zamanda görüyoruz ki Yunanistan'a batıdan çok ciddi baskı var. Hele  hele Yunan yargıçlara. Onlar diyor ki Yunan yargıçlar bağımsız. Ama biz biliyoruz  ki onlara batıdan çok baskı var. AB ile bir göçmen anlaşması var. Bu uygulanıyor.  Bir de Yunanistan ile ikili geri kabul anlaşmamız var. Şu anda o geri kabul  anlaşmasını durdurduk. Son mahkeme kararından sonra da Yunanistan'a yönelik  çalışmalarımıza devam edeceğiz." diye konuştu.
 
FETÖ ELEBAŞISININ İADESİ
 
FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili soru üzerine  Çavuşoğlu, usulüne uygun şekilde mahkeme kararlarını ve delilleri ABD'ye  ilettiklerini bildirdi.
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptıkları son görüşmede  "Türkiye'den gelen ve gelecek olan delilleri çok ciddi bir şekilde ele alıyoruz."  dediğini aktaran Çavuşoğlu, bununla ilgili üç ayrı komisyon kurulduğunu söyledi.
 
Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:
 
"FBI bir çok eyalette FETÖ ile ilgili soruşturma başlattı. Pompeo  'Detaylarını ben bilemem ama ciddi bir soruşturma olduğunu söyleyebilirim.' dedi.  Bu önemli. Bizim de zaten ABD'den beklentimiz bu. Bir taraftan iade süreci bir  taraftan da ABD içinde yaptığı usulsüzlükler. Charter okulları, vergi  kaçakçılığı... Okullardaki öğretmenlerin maaşlarının yüzde 30'u FETÖ'ye ödeniyor.  Bu ABD kanunlarına göre de çok ciddi bir suç. Buna benzer çok usulsüzlükler var.  Objektif bir incelemede bu örgütün nasıl bir örgüt olduğunu görecekler."
 
Toplantının ardından basın mensuplarıyla fotoğraf çektiren Çavuşoğlu,  Muratpaşa ilçesindeki bir seçim ofisinin de açılışını gerçekleştirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.