Yılanlı köye akın akın ziyaretçi geliyor

Yılanların hastalığa iyi geldiğini duyan bir çok vatandaş Bayburt'un Kırkpınar köyüne çeşitli illerden akın akın gelmeye başladı.

Yılanlı köye akın akın ziyaretçi geliyor
banner150

Bayburt'un Kırkpınar köyünde  birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan yılanları görmek isteyen çok sayıda  vatandaş, çeşitli illerden bu köye gelip, bu alanı ziyaret ediyor.

Her yıl mayıs ayının ilk haftasında yuvalarından çıkan ve boyları 30  ile 50 santimetre uzunluğundaki yılanlar, bazı köy sakinlerince yakalanarak  haziran ayının ilk haftasına kadar bidonlar içerisinde saklanıyor. Yılanlar daha  sonra, hastalıklara iyi geldiğine inanan ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor.
 
YILANLI KÖYE İLGİ HER BAHAR ARTIYOR

Yörede 'yılanlı köy' olarak da bilinen ve kent merkezine 30 kilometre mesafede yer alan Kırkpınar köyündeki yılanların çeşitli hastalıkları tedavi  ettiği inancı, her bahar döneminde bu köye ilgiyi de artırıyor.

Köy Muhtarı Aşkın Batmaz, yılanların mayıs ayının 15'inden sonra ortaya çıktığını ve 15 günden sonra yılanların ortadan  kaybolduğunu söyledi.

Şifalı olduğuna inanılan yılanların ününün yurt içi ve yurt dışına  yayıldığını belirten Batmaz, "Türkiye'nin her tarafından, değişik şehirlerinden  insanlar buraya geliyor." dedi.

Batmaz, köylerine günde ortalama en az 30-40 kişinin çeşitli illerden  geldiğini vurgulayarak, "Bolu'dan, İstanbul'dan, Ankara'dan gelen misafirlerimiz  var." diye konuştu.
 
HEP DUYUYORDU GÖRMEYE GELDİ

Kırkpınar köyüne bu yılanları merak ettiği için görmeye gelen Atilla Güzel ise yılanları sürekli olarak duyduğunu ve bu sene ise yılanları görmek için  bu köye geldiğini anlattı.

Daha önce bu yılanları görmeyi hep istediğini ancak çeşitli nedenlerle  gelemediğini aktaran Güzel, "Bu sene de havayı güzel bulunca geldim. Hayatımda da  ilk kez yılana dokunuyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.