Yeni dönem! Mini hastanelere kuruluyor

Acil servislerdeki artan yoğunluk sebebiyle Bakanlık, aile hekimlerinin daha çok rol alacağı yeni uygulamaya adım atacak. Bu kapsamda 75 bin nüfuslu yerlere kurulacak mini hastaneler, gece 23.00'e kadar hizmet verecek.

Yeni dönem! Mini hastanelere kuruluyor

Acil servislerdeki artan yoğunluk sebebiyle Bakanlık, aile hekimlerinin daha çok rol alacağı yeni uygulamaya adım atacak. Bu kapsamda 75 bin nüfuslu yerlere kurulacak mini hastaneler, gece 23.00'e kadar hizmet verecek.

Kadın Kolları, Gençlik Kolları Acil servislerdeki artan yoğunluk nedeniyle Bakanlık, aile  hekimlerinin daha çok rol alacağı yeni uygulama başlatacak. Bu kapsamda 75 bin nüfuslu yerlere kurulacak mini hastaneler, gece 23.00'e kadar açık olacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, aile hekimlerine yönelik çalışma yürüttüklerini ve bir aile hekimine  düşen hasta sayısını düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Aile hekimlerinin şu anda 3 bin civarında hasta baktığını belirten  Gümüş, 2019'da bu sayıyı 2 bin 500 kişiye indirecek sistemin ön çalışmasını  yaptıklarını kaydetti.

Gümüş, 75 bin nüfusa sahip yerlerde üst düzey sağlık hizmeti verecek  merkezler açılacağını dile getirerek, "Radyoloji ve laboratuvar hizmetlerinin de  olacağı merkezler mini bir hastanegörevi görecek. Bu merkezlerde yeni alacağımız  aile hekimleri çalışacak. Sözleşmeli aldığımız aile hekimlerini burada istihdam  edeceğiz ve merkezlerimiz gece 23.00'e kadar açık kalacak." dedi.

"4 BİN UZMAN HEKİM ALACAĞIZ"

Vatandaşın bu merkezlerden alacağı sağlık hizmeti sayesinde hastaneye  gidişlerin de azalacağını vurgulayan Gümüş, şöyle konuştu:

"Mahalle bazında yüzde 90 sorunlar çözülecek. Bu sistem hastane  acillerindeki yoğunluğu da azaltmış olacak. İlk etapta pilot çalışma  başlatıyoruz. Triajı mahalleye alıyoruz. Edirne, Malatya, Silivri, Bartın'da  hazırlığını yapıyoruz. Yıl sonuna kadar bunlardan özellikle İstanbul, İzmir,  Ankara'yı yapacağız. Bu şehirler çok kalabalık olduğu için buralarda sorun  oluyor. Buradaki ekip, aile hekimlerinin kronik takiplerini de yapacak.

Aile hekimi, ultrason çekemiyor bu sisteme geçtikten sonra ultrason da  isteyecek, sonucunu alacak. Röntgen çekilmiyor. Vatandaş bunlar olmadığı için  oralara gitmek istemiyor. Uzman da burada olacak. Aile Sağlığı Merkezlerini, kamu  hastanelerine de afiliye edeceğiz. Bir ara istasyon gibi vatandaşların  sorunlarını çözecek. Bu merkezlerde aynı zamanda vatandaş diş hizmetlerinden de  yararlanacak."

Gümüş, Aile Sağlığı Merkezlerinde emekli olan uzman hekimlerin de  çalışabileceğini dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

"24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel  Seçimi'nden sonra pilot illerde uygulama devreye girecek. Örneğin Samsun'da varsa  yüz tane uzman isteyen onları alacağız yoksa eğer kamu hastanelerinden  görevlendirme yapacağız.

Bu şekilde 4 bin civarında uzman almayı düşünüyoruz. 72 yaşa kadar  süre olduğu için emekli olanlardan da olabilir. Şu ana kadar bu hekimlerimizden  de 150 başvuru geldi. Bazıları da başladı. Genel durumu uygunsa çalışmaya ihtiyaç  da varsa direkt olarak başlattıklarımız da var. Buradaki uzmanlar, ameliyat  yapmayacağı için emekli hekimlerimizin de çalışmasında bir engel yok.  Hekimlerimiz, kadın doğum takibi yapabilir, gerektiğinde hastane ile ilişkisi  olursa sevk almaksızın hastayı gönderebilir. Sistem bir anda devreye girmeyecek.  Öncelikle 300 tanesi için çalışıyoruz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.