Yeni askerlik sistemi bayram öncesi tamam! Yasa çıktığı an erken terhisler başlayacak

Askerlik süresi, yeni yasa yürürlüğe girdiğinde 6 aya inecek. Bedelli 30 bin lira. Bu yasa çıktığı andan itibaren 6 ayını doldurmuş olan uzun dönem askerler, erken terhis olarak evine dönebilecek.

Yeni askerlik sistemi bayram öncesi tamam! Yasa çıktığı an erken terhisler başlayacak
banner150

Yazılı ve görsel basının Ankara temsilcileri ile iftarda bir araya gelen Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Burada yeni askerlik sisteminin detaylarıyla ilgili bilgileri paylaşan Bakan Akar, sistemin kanunlaşmasıyla birlikte silahaltındaki askerlerin terhis olabileceğini söyledi.

BEDELLİ BEDELİ 30 BİN LİRA

Yeni sistemin gündeme getirilmesinin ardından tek eleştirinin ''Otuz bin liranın fazla olduğu'' yönünde geldiğini aktaran Bakan Akar ''Yaptığımız objektif çalışmalarda, projeksiyonlarda bunun normal olduğunu değerlendiriyoruz. Bu sistemin karşılanması için bizim buna ihtiyacımız var. Diğer türlü sistem kendi kendini karşılayamıyor, desteklemiyor. Ayrıca bu miktar bir seferde, peşin olarak verecekler'' dedi.

Bakan Akar yeni sistemi şöyle açıkladı: ''Gençlerimiz, bedelli isteyenler dâhil, bir ay temel askerlik eğitimi yapacak. Bir aylık eğitimin ardından bedelli askerlik yapanlar ayrılacak ve faaliyetleri tamamlanacak. Kıtalara gidenler ise beş ay daha görev yapacaklar. Temel askerlik eğitimi ile altı ay bittikten sonra ihtiyaç ve isteğin yanı sıra kadroya göre buradakilere ‘İkinci bir altı ay er olarak maaşlı görev yapmak istiyor musun' diyeceğiz. ‘Evet' demesi için bazı imkân ve fırsatlar da vereceğiz.

2 BİN LİRA HARÇLIK

Bu dönemdeki aylık harçlık 2 bin lira civarında bir para olacak. Mehmetçik 6 ay daha burada görevini yapacak.

SÖZLEŞMELİ ERBAŞ

Altı aylık askerliği er olarak yaptıktan sonra 6 ay daha maaşlı askerlik yapanlara bu sürenin sonunda yeniden ‘Kalmak ister misiniz' diye soruyoruz. Eğer ihtiyaç, istek, performans değerlendirmesine göre söz konusu Mehmetçik yeterli performansı, yeterli kriterleri sağlayabiliyorsa sözleşmeli erbaş ve er veya uzman erbaş olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katılacak ve sözleşme yapılacak.

Bu sözleşmesinin sonunda maaş, OYAK, lojman, sağlık ve sosyal güvence ile ilgili bir takım haklardan yararlanabilecek.

GENERALLİĞE KADAR YÜKSELME

Bu gençler okul, bedeni performans, sicil gibi gerekli kriterleri sağlarsa belli bir kontenjan dâhilinde bir sınavı müteakip astsubay olabilecekler. Astsubaylıktan belli bir süre geçtikten sonra belirlenen kriterleri sağlayanlar da subay olabilecek. Er olarak başlayacak, subay olacak belki de general olacak'' ifadelerini kullandı.

ERKEN TERHİS İMKANI
Bu yasa çıktığı andan itibaren 6 ayını doldurmuş olan uzun dönem askerler, erken terhis olarak evine dönebilecek.

Örnek olarak kışlada 7. ayında olan bir asker yasanın çıkmasıyla askerlik süresi 6 aya düşürüldüğü için 5 ay daha askerlik yapmadan terhis olacak.

BAYRAMDAN ÖNCE YASALAŞACAK
Bu durumda kışladaki askerler, Meclis'ten geçecek olan yasayı bekleyecek. Yeni askerlik sistemi yasasının bu hafta Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hulusi Akar, yeni sistemin bayramdan önce yasalaşacağını açıkladı.

KANAL MARAŞ

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2019, 09:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
iş imkanları
iş imkanları - 1 yıl Önce

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti.
Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,4 puanlık artış ile yüzde 16,9 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 7,1 puanlık artış ile yüzde 26,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 4,1 puanlık artış ile yüzde 15,0 olarak gerçekleşti.
İşsizliğe çözüm için neler yapılabilir ? Haber yapılması dileğiyle

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.