Ve... BAHAR GELİYOR

Cemrenin havaya ve suya düşmesinin ardından dün veya bugün de toprağa düşecek olması nedeniyle bahar havaları da başladı.

Ve... BAHAR GELİYOR
banner150

 

Kahramanmaraş, soğuk ve zaman zaman sert geçen kış günlerinin ardından yazın müjdecisi baharla buluşmaya başladı.

 

 

Cemrenin havaya ve suya düşmesinin ardından dün veya bugün de toprağa düşecek olması nedeniyle bahar havaları da başladı. Kahramanmaraş'ta bugün ve hafta sonu az bulutlu ve açık bir havanın hakim olması beklenirken, hava sıcaklığı da bugün en düşük 6, en yüksek 18, yarın en düşük 8 ve ne yüksek 20, pazar günü ise en düşük 10 en yüksek 22 derece olacak.

 

Son iki gündür tam bir bahar havasının hakim olduğu Kahramanmaraş'ta bundan sonra 'bahar yağmurları' bekleniyor. Yeni haftanın ilk iki gününün yağmurlu olacağı kaydediliyor.

 

MEVSİM DEĞİŞİYOR

 

Mevsim, Dünya'nın eksen eğikliğinin etkisiyle beraber, Güneş çevresindeki yıllık hareketi sonucu Dünya üzerinde yaşanan birbirinden farklı, ortalama hava durumu koşullarına verilen isimdir.

 

Eylüle kadar kuzey yarım küre, güneye göre güneşe daha dönüktür ve daha çok güneş tarafından ısıtılır. Bu durum 23 Eylül- 21 Mart arasında tersine döner. Böylece kuzey yarım küresindeki mevsimlere 21 Marttan başlayarak aşağıdaki gibi isim verilmiştir:

 

İlkbahar, 21 Mart-22 Haziran; yaz, 22 Haziran-23 Eylül; sonbahar, 23 Eylül-22 Aralık; kış, 22 Aralık-21 Mart. Güney yarım küresinde mevsimlerin sırası tersine olup, ilkbahar 23 Eylül de başlar.

 

Mevsimler Dünya'nın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden göğe bakıldığında güneş dünyanın her yerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.

 

"Kuzey-kışı" döneminde dünyanın Güneyküresi güneşe doğru yöneliktir, ve Kuzeyküresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı" döneminde ise dünyanın Kuzeyküresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzeyküresinde Yaz başladığı zaman Güneyküresinde (örneğin Güney Afrika ya da Avustralya'da) kış başlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.