Vali Güvençer, TKDK'yı ziyaret etti

İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu’nun yaptığı bilgilendirme sunumunda TKDK’nın yapısı ve bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgiler verildi.

Vali Güvençer, TKDK'yı ziyaret etti
banner150

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu’ya iade-i ziyarette bulundu.  

 

İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu’nun yaptığı bilgilendirme sunumunda TKDK’nın yapısı ve bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler hakkında bilgiler verildi. Sunuyu ilgiyle ve dikkatle dinleyen Vali Mustafa Hakan Güvençer TKDK İl Koordinatörlüğünün çalışmalarını beğeniyle takip ettiğini belirtti, sorular sordu ve başarı dileklerini iletti. TKDK İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU, Vali Mustafa Hakan Güvençer’in TKDK’ya yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

 

TKDK İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu yapmış olduğu bilgilendirme sunumunda; Kahramanmaraş’ta TKDK tarafından ilk hibe ödemesinin 2012 yılı Aralık ayında yapıldığını,otarihten bugüne kadar geçen 2yıllık süre zarfında TKDK’nın Kahramanmaraş’ta yaklaşık 43 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdiğini ifade etti. Uslu, “TKDK tarafından Kahramanmaraş’ta bugüne kadar imzalanan 156 adet projenin yatırım miktarı150 milyon liraya ulaştı. Kurumumuz tarafından desteklenen yatırımlar sayesinde 350 kişiye iş imkânı sağlandı” dedi.

 

TKDK’nın hizmet verdiği iller içinde Kahramanmaraş’ınen farklı alanlarda yatırım yapan yani yatırım konusu çeşitliliği bakımından en başta gelen illerden birisi olduğunu söyleyen Uslu, “İlimizde23 tane süt üretim çiftliği, 17 tane kırmızı et (besi) 6 tane beyaz et üretim (broiler) çiftliği, 2 tane soğuk hava deposu, 3 tane zeytinyağı fabrikası projesine,  1 tarhana fabrikasına, 17 tane kırsal turizm tesisine (otel, lokanta vs.), 2 adet balık üretim tesisi, 1 Kesimhane, 3 tanesi mandıra5 tanesi dondurma fabrikası olmak üzere 8 adet süt işleme tesisine inşaat ve makina ekipman alımları için ayrıca tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği kapsamında 76 çiftçimize traktör ve makine ekipman alımı için hibe desteği verdik.” dedi.

 

 

Uslu sunumunu; “TKDK tarafından desteklenen tüm projeler katma değer vergisi (KDV), gümrük vergisi ve gelir vergisinden muaftır. Tarım alanında Avrupa Birliği kaynaklı hibelerin dağıtımının Kahramanmaraş genelinde daha da yayılarak artması en büyük temennimizdir. TKDK olarak IPARD (Kırsal Kalkınma) Programı kapsamında düzenli olarak teklif çağrısına çıkarak proje kabul etmekteyiz. Şimdiye kadar Çağlayancerit İlçemiz haricinde tüm ilçelerimizde hibe ödemesi gerçekleştirdik. Bugüne kadar Merkez İlçede 42, Türkoğlu’nda 22, Andırın’da 23, Pazarcık’ta 13, Elbistan’da 30, Afşin’de 15, Çağlayancerit’te 4, Göksun’da 6 ve Nurhak’ta 1 adet proje ile sözleşme imzalandı ve hibe ödemeleri gerçekleştirildi” ifadeleri ile tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2014, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.