Üniversiteler Kahramanmaraşta tanıtıldı

Educaturk Eğitim Fuarı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Bahçelievler Spor Salonu’nda açıldı. 2 gün süren tanıtım fuarında öğrenciler, görevlilerden üniversitenin olanakları hakkında detaylı bilgiler aldı.

Üniversiteler Kahramanmaraşta tanıtıldı

 

Boyut Grup tarafından düzenlenen Educaturk Eğitim Fuarı Kahramanmaraş’ta düzenledi. Üniversite tanıtım fuarına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 

 

 

Educaturk Eğitim Fuarı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Bahçelievler Spor Salonu’nda açıldı. 2 gün süren tanıtım fuarında öğrenciler,  görevlilerden üniversitenin olanakları hakkında detaylı bilgiler aldı. Fuar alanında inceleme yapan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Boyut Grup ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversite işbirliği ile Educaturk üniversite tanıtım günlerinin Kahramanmaraş’ta yapılmasından gurur duyduğunu belirterek şunları söyledi:

 

 

“Fuara şu anda 21 üniversite katılmıştır. Uluslararası katılımlar da mevcuttur. Kıbrıs’tan, Saraybosna’dan ve Türkiye’mizin de en tanınmış üniversitelerinden İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi de bu fuarda bulunmaktadır. Ev sahipliği yapmaktan gerçekten gurur duyuyoruz. Stantları gezerken diğer üniversitelerin temsilcilerinden güzel fikirler aldık. İstanbul Üniversitesi’ne neden burada olduğunu sorduğumda artık herkes başarılı öğrencinin peşinde koşuyor dediler. Bizde inşallah Kahramanmaraşlı iş adamlarımızla, şehrin ileri gelenleriyle bir araya gelip başarılı öğrencileri kendi üniversitemize çekmenin yollarını aramalıyız. Bunlara burslar sağlamalıyız. Burayı cazip hale getirmeliyiz”

 

 

Üniversiteler arası dostluğa ve işbirliğine dikkat çeken Deveci, “İnşallah biz bu hafta sonu da Azerbaycan’a gidiyoruz üniversitemizi tanıtmak amacıyla ve 2015 yılını Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Azerbaycan Üniversiteleri işbirliği ve dostluk yılı olarak ilan ettik. Bundan sonraki yıllarda 2016’da, 2017’de daha farklı ülkelere dikkat çekip o ülkelerin üniversitelerini şehrimize getirme yollarını arayacağız” ifadelerine yer verdi.

 

 

Tanıtım fuarında öğrenciler tarafından yoğun ilgi gören İstanbul Esenyurt Üniversitesi Tanıtım ve Halkla İlişkiler Memuru Yüksel Tuygun ise, üniversitelerin burs imkanlarına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

 

“İstanbul Üniversitesi’nin yüzde 25 ile yüzde 75 dilim arasında bir burs olanağı var. Mesela öğrenci Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK) aldığı yüzde 50 bir bursla geldi. Bize de şehit çocuğu olabilir, gazi çocuğu olabilir, anne baba hasta olabilir, ölüm olabilir, aynı üniversitede kardeş olabilir, üniversitemiz olarak da ilk üçe ya da ilk beşe bizi yazabilir ya da ilk beşte girmiş olabilir. Bunu bize bir dilekçeyle beyan ediyor. Senato ve mütevelli heyeti toplandığında öğrencinin birazda başarısına bakarak, liseden eğitimden aldığı başarı, diploma notu tabi ki verilecek burs diliminde çok önemli bizim için. Nedir? En azından öğrenciye yüzde 25, yüzde 50 biz burs veriyoruz. Yüzde 50 veya yüzde 100 bursla eğitim öğretimine devam edebiliyor. Öğrencinin dönemi uzadı veya FF notu var kaldı. O seneyi tekrar etmek zorunda başarısız dersleri yüzünden. Ama biz ne yapıyoruz öğrencini moral ve motivasyonunu bozmamak ve eğitimini kesmemek adına eğitime devam etmesi için bursunu kesmiyoruz. Bizden diplomasını alana kadar eğitimine devam etmesini sağlıyoruz,”

 

 

Fuar hakkında bilgi veren Educaturk Eğitim Fuarı Genel Koordinatörü Orçun Fida ise, “Educaturk eğitim fuarlarının 10. Yılını düzenlediği etkinliğinde Kahramanmaraş’ın 2. Yılını kutlamaktayız ve Kahramanmaraş’a geldik. Öncelikle valimize, belediye başkanımıza, milli eğitim müdürlüğümüze ve tüm rektörlerimize teşekkür ediyoruz. Buraya 21 tane devlet ve vakıf üniversitesi getirdik. Getirdiğimiz bu üniversitelerin tamamı Kahramanmaraş’ta 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin burada eğitimine katkıda bulunmak ve kendi üniversitelerini tanıtıp buradaki arkadaşlarımızla bir arada olup Kahramanmaraş’taki öğrencilerimize bilgi vermek amaçlı buradalardı. Buradaki amacımızın diğer bir fonksiyonu da kariyerlerindeki eğimlerde neler yapabileceklerini hangi üniversitelerin hangi kampüsleri olduğunu hangi çalışmalarda ne mezunu verdiklerini konusunda tam bilgiyi alabilecekleri yetkili arkadaşlarla bir arada oldular” diye konuştu.

 

Fuar kapsamında sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Kahramanmaraş Pazarcık Anadolu Lisesi öğrencileri için, tüm ziyaretçileri yanında bir hikaye kitabı veya roman getirmeye davet etti. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş kuruluş olan TAP Derneği’ne teslim edilmek üzere atık pil toplama kutuları da etkinlik süresi boyunca alanda yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.