Umut hırsızları! Vize ile binlerce kişiyi dolandırdılar...

Türkiye'den yurtdışına çıkmak isteyenlerin başı ‘vize dolandırıcılarıyla’ belada. Arama motorlarına verdikleri reklamlara kendi kurdukları ‘resmi görünümlü internet sitelerinin’ aramalarda üst sıralarda yer almasına olanak sağlıyor dolandırıcılık çetesi vize umuduyla çare arayan insanları kandırıyor.

Umut hırsızları! Vize ile binlerce kişiyi dolandırdılar...

Vize alıp yurtdışına çıkmak isteyen Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerin yetkilendirdiği aracı kuruluşların isimlerini kullanan dolandırıcılar vatandaşın hem parasını alıyor hem de bilgilerini ele geçirip üstüne bir de para alıyor.

Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlar internette ‘Almanya vize randevu’ kelimeleri kullanarak vize araması yaptığı an arama motorlarının ilk sırasında ‘reklam’ ibaresiyle onlarca sitenin duyurusu çıkıyor. Gerçekte bu sitelerden sadece bir tanesi Almanya’nın yetkilendirdiği aracı kuruluş. Fakat vatandışın bunu ayırt etmesi mümkün değil. Temsilciliklerin adını bile çağrıştıran internet sitelerine aldanan vatandaş bir tıkla kandırılıyor. Örneğin İtalya ve Almanya vizesi vermeyle yetkilendirilmiş kurum iDATA’nın adıyla bile arama yapsanız ilk sıralarda bu kuruluşun kendi sitesi çıkamıyor. Ancak farklı site uzantılarına sahip olan iDATA ismini çağrıştıran internet siteleri ard arda geliyor. Bununla da yetinmeyip siteler açıklamalarında ‘İData Almanya Vize Başvurusu’ ismini bile kullanabiliyor.

RANDEVU İÇİN SAHTE TARİH BİLE VERİYORLAR

Vize başvurusu sırasında TC Kimlik No’dan tutun da pasaporttaki tüm bilgileri isteyen bu siteler en son vize randevusu aşamasında vize ve hizmet bedeli olarak Euro veya TL bazında 200 TL ile 750 TL arasında bir miktar da para talep ediyor. Üstelik online ödemeler aracılığı ile bu paraları da alabiliyorlar. Bundan sonra dolandırıcılar bu bilgilerle gerçek site üzerinden başvuru yatırıp vize bedelini alıyorlar. Aradaki farkı da cebe atıyorlar. Bazıları da başvuru yapma zahmetine bile girmiyor. Vize için randevu tarihi alan vatandaş konsolosluğun yolunu tuttuğunda dolandırıldığının farkına varıyor. iData müşteri hizmetlerindeki kişilerle de konuştuğumuz da tek yetkilinin kendileri olduğunu, diğer sitelerin tüketicinin verdiği bilgilerle vize randevuları ve diğer işlemleri resmi site üzerinden gerçekleştirdiğini belirtiyor.


Hürriyet'in haberine göre, bazı ülkelere hizmet veren Vfs Global, As Vize, Bls International, Tls Contact ve Kosmos gibi firmaların da ismi taklit edilerek yine dolandırıcılar tarafından isimleri kullanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 21:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Karapatlak
Ali Karapatlak - 1 yıl Önce

ESSELAMÜALEYKÜM.. dostlarım benim... ben bizzat şahidim... hemde belli firmalar ATS v.s. ets tur .... ÇAKMA isimleriyle pasaport toplayıp HEM para hem pasaport HEM tüm bilgiler gediii bir daha eline geçiremiyorsun... kanalmaraş ın duyarlığına tşk. ediyom ŞÜKRAN...

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.