Türkiye'den Irak'a refarandum resti!

Resmi ziyarette bulunmak üzere Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Irak'ta yaptığı açıklamada, "Erbil'in yaptığının yanlış olduğunu belirttik, bu referandum kararı iptal edilmeli" dedi.

Türkiye'den Irak'a refarandum resti!
banner150

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Caferi ile samimi ve faydalı bir görüşme yaptıklarını söyledi. 
 
"Bugün Irak ve Türkiye'nin ortak gündeminde yer alan konularda faydalı görüş alışverişinde bulunduk. Irak'ın DAEŞ'e karşı verdiği mücadele ve özellikle Musul'un DAEŞ'ten temizlenmesi için Türkiye'nin memnuniyetini bir kez daha kendilerine ilettik."


 
IRAK'A DESTEĞİMİZ SÜRECEK
 
"Telafer'de DAEŞ'e karşı operasyonların başlamasından mutluluk duyuyoruz. Bu operasyonlarda Irak'ı desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye olarak DAEŞ'le mücadelede olduğu gibi DAEŞ sonrası Irak'ta ulusal uzlaşma çabalarına desteklerimizi sürdüreceğiz."
 
PKK'NIN TEMİZLENMESİ İÇİN DESTEK VERECEĞİZ
 
"PKK da DAEŞ gibi Irak için bir tehdittir. Irak'ın PKK'dan temizlenmesi için birlikte hareket edeceğiz, gereken her türlü desteği vereceğiz. Türkiye ve Irak'ın kaderi ortaktır. Aynı coğrafyayı aynı kaderi paylaşıyoruz. Bu yüzden ilişkilerimizi her alanda güçlendireceğiz."
 
ERBİL İLE BAĞDAT ARASINDAKİ SORUNLAR
 
Çavuşoğl Erbil-Bağdat arasındaki müzakerelerle ilgili gelen soruya; "Erbil ve Bağdat arasındaki tüm sorunların karşılıklı diyalogla çözülmesini diliyoruz. Tabi ki, Erbil'in Irak anayasasında sağlanan haklarının verilmesi de önemli. Ama Irak'ın sınır ve toprak bütünlüğü içerisinde yer alarak bu haklardan faydalanılmalı. Biz de, IKBY'yi her zaman destekledik. DEAŞ'a karşı Peşmerge'ye destek verdik. Erbil'in attığı yanlış adımların ne kadar yanlış olduğunu kendilerine de söyledik. Kerkük'te resmi kurumlara bölgesel yönetim bayrağı çekilmesi yanlıştı. Aynı şekilde referandum kararının yanlış olduğunu bugüne kadar hep söyledik ve bugün Erbil ziyaretinde de kendilerine bu fikrimizi söyleyeceğiz. Erbil ve Bağdat arasındaki sorunların çözülmesi konusunda biz de üstümüze düşenleri yapmaya çalışıyoruz. iki taraftan da talep gelirse buradaki yapıcı tutumumuzu sürdüreceğiz." şeklinde cevap verdi. 
 
BAŞİKA KAMPI
 
Başika konusunu da kardeşim Caferi ile samimi bir şekilde değerlendirdik. Başika, Irak'ın toprak bütünlüğünü ihlal etmek için kurulmadı. Ve burada Irak'ın öz evlatları, DEAŞ'a karşı eğitildi, donatıldı. Ve 700'den fazla DEAŞ mensubu terörist bu kamptaki mevcudiyetimiz tarafından etkisiz hale getirildi. Bu güçler Musul operasyonuna da katkı sağladı. Ve şimdi de Irak yönetiminin verdiği görevleri yerine getiriyorlar. Diğer taraftan Başika kampının iç siyasette yarattığı hassasiyetin de farkındayız. Sayın Başbakanımız Yıldırım'ın ziyaretinde de Başika kampının geleceği ile ilgili kararı beraber vereceğiz dedik. Bu konuda özel temsilcilerimiz teknik görüşmeleri sürdürüyorlar. 
 
ERBİL'İN REFERANDUM KARARI
 
Hem DEAŞ hem PKK, Türkiye ve Irak'ın ortak düşmanlarıdır. Gerçek anlamda Irak'ın istikrar ve huzura kavuşabilmesi için bu terör örgütlerinden kurtulması lazım. Biraz önce de vurguladığım gibi, bu konularda da Türkiye, Irak'ın en büyük destekçisi olacaktır. Erbil'den beklentimiz son derece sade ve nettir. Bu referandum kararının iptal edilmesidir. Fakat, bölgenin istikrarı, birliği çok önemli. Kürt kardeşlerimizin menfaati de bölgenin birliğidir."

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.