Türkiye'yi ayağa kaldıran videosu kurgu çıkmıştı! YouTuber hakkında yeni gelişme!

Azerbaycan'ın YouTuber'ı Fariz Bakhshaliyev, ''halkın bir bölümünü sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölgesel farklılıklar nedeniyle alenen aşağılamak'' suçundan 1,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı. Sosyal medya hesabından ''Kayıp dilencilik'' videosunu paylaştı. Azeri YouTuber hakkında yakalama lama emri çıkarıldı.

Türkiye'yi ayağa kaldıran videosu kurgu çıkmıştı! YouTuber hakkında yeni gelişme!

İstanbul Bakırköy 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Fariz Bakhshaliyev ve müşteki katılmadı. Duruşmaya sanığın avukatı katıldı.

Sanık Fariz Bakhshaliyev'in avukatı, müvekkilinin yurtdışında faaliyet gösteren bir YouTuber olması nedeniyle adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme, davet tebligatı alan ve duruşmaya gelmeyen sanık hakkında tutuklama kararı verilmesine, zorla firar ettiği anlaşılan sanığın savunmasına ve savunmasının ardından sanığın serbest bırakılmasına karar verdi. 

Mahkeme, sanığın adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebinin reddine ve eksikliklerin giderilmesi için yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, yaklaşık 10 yıldır Türkiye'de ikamet eden sanığın, YouTube üzerinden çeşitli videolar yayınlayıp ailesinin geçimini sağladığı anlatılıyor.

Sanık Fariz Bakhshaliyev'in arkadaşıyla toplumun ilgisini çekecek nitelikte videolar düzenleyerek bunları YouTube kanallarında yayınladıkları belirtilen iddianamede, sanığın suç tarihi olan 15 Aralık 2020'de müştekiler Semra K. ve Sami K.'nin çocuğu M.B.K. ile arkadaşı vasıtasıyla tanıştığı ifade ediliyor.

Müştekilerin esnaf olduğu, belli bir gelir seviyesine sahip oldukları ve olaya konu olan videodaki gibi mağdurun sokakta yaşayan kimsesiz bir çocuk olmadığı aktarılan iddianamede, mağdurun mendil ya da su satarak ailesinin geçimini sağlamadığına yer veriliyor.

Sanığın toplumun bir kesimini aşağılamak suretiyle toplumsal infial oluşturma kastıyla hareket ettiği belirtilen iddianamede, videoda aşağılayıcı söylemlere yer veren sanığın savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğu aktarıyor.

İddianamede, sanık Fariz Bakhshaliyev'in "basın ve yayın yoluyla halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.