Türk polisinin başarısı! Çetenin üssü basıldı, 101 Çinli kurtarıldı

Silivri'de site içerisinde bulunan 9 ayrı villayı kiralayıp kripto para çağrı merkezi kuran kişilere operasyon düzenlendi. Operasyonda pasaportlarına el konularak çalıştırılan 101 kişi ve ve onları çalıştıran 18 Çinli gözaltına alındı. Şüphelilerin, Çin'de yaşayan vatandaşları sahte kripto para danışmanlığı yaparak dolandırdığı belirlendi.

Türk polisinin başarısı! Çetenin üssü basıldı, 101 Çinli kurtarıldı

18 Çinli şüpheli, çalışma vaadiyle kandırdıkları Çin'den bilgisayar mühendisi ve programcısı olmak üzere 101 kişiyi Türkiye'ye getirdi. Getirdikleri kişilerin pasaportlarına el koyarak zorla çalıştıran şüpheliler, Çin'den getirdikleri kişilerin sitenin dışına çıkmalarını da yasakladı. İnternet üzerinden Çin'e 'kripto para danışmanlığı' şeklinde reklam veren şüpheliler tarafından dolandırılan kişilere "Sanal paranızı bize teslim edin, biz iki katını kazanıp geri size teslim verelim" dediği öğrenildi.

SİTEDEN KAÇAN İKİ KİŞİ DURUMU POLİSE İHABAR ETTİ

Gece saatlerinde zorla tutuldukları siteden kaçarak en yakın polis karakoluna giden iki kişi, kendilerinin kendileri dahil site içerisinde onlarca kişinin zorla tutulduğunu bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği ekipleri, 30 ekip ve 100 polis ile operasyonun düğmesine basıldı. Operasyonda 101 çalışan ile 18 şüpheli gözaltına alındı. Mağdur oldukları belirlenen ve Türkiye'ye turistik vize ile giriş yaptığı anlaşılan Çin uyruklu çalışanlar gerekli işlemler için İl Göç İdaresine götürüldü.

1 MİLYON 500 BİN LİRA VE YÜZLERCE CEP TELEFONU ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonda villalardan ikisinin yemekhane ve yatakhane olarak kullanıldığı belirlenirken, zorla tutulan çalışanlara aylık 7 bin Çin Yuanı maaş ödediği tespit edildi. Öte yandan, villalarda yapılan aramalarda 1 milyon 500 bin lira para, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve çok sayıda harddisk ele geçirildi.  Adliyeye sevk edilen 18 şüpheliden 6'sı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.