Televizyonda gördü, uyguladı ve mutlu son!

Nadir görülen şah damarı tümörlerinin bulundukları bölge itibari ile ses tellerine ve yüz sinirlerine çok yakın olmaları nedeniyle ameliyat şansları çok az oluyor

Televizyonda gördü, uyguladı ve  mutlu son!

Nadir görülen şah damarı tümörlerinin bulundukları bölge itibari ile ses tellerine ve yüz sinirlerine çok yakın olmaları nedeniyle ameliyat şansları çok az oluyor.

Nadir görülen şah damarı tümörlerinin bulundukları bölge itibari ile ses tellerine ve yüz sinirlerine çok yakın olmaları nedeniyle ameliyat şansları düşüyor. Ancak Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Kalko’nun geliştirdiği yöntemle bu tümörler lokal anestezi ile ya da tümörün durumuna göre genel anestezi ile alınabiliyor veya bu bölgeye bypass yapılabiliyor. Nitekim 37 yaşındaki ev hanımı Binnur Yavuzarslan’a da 2009 yılında şah damarı tümörü tanısı konmuş. 9 yılda çok sayıda ameliyat geçirdiğini söyleyen genç kadın, tümörün alınamadığını belirterek, “2009 yılında şah damarı tümörü tanısı kondu. 4 defa ameliyat oldum bu yüzden ancak tümör damarı 360 derece sardığı ve çok büyük olduğu için alınmasının mümkün olmadığını söyledi doktorlar. Kemoterapi ve radyoterapi gördüm fakat bu da tümörü geriletmedi. Çok acılar çektim en kötüsü de tümörün nefes borumu tıkama tehlikesi vardı. Umutlarımız tükenmişken izlediğimiz bir haber bizi yeniden umutlandırdı. Yeni geliştirilen bir teknikle bu tümörlerin alınabileceğinden bahsediyordu. Bunun için hemen İstanbul’a Prof. Dr. Yusuf Kalko’ya başvurduk. Tetkikler sonucunda ameliyat şansımın olduğunu söyledi. Başka şansımız olmadığı için ameliyatı hemen kabul ettik. Başarılı bir operasyonla 6 santimlik bir tümör çıkarıldı. Sağlığıma ve iki evladıma kavuşmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

Bacak damarından aort yaptı

Şah damarı tümörünün ayrıntılarını paylaşan Prof. Dr. Yusuf Kalko, “Binnur hanımın tümörü de damarı 360 derece sarmış bir tümördü. Genel anestezi altında tümörü şah damarı ile birlikte çıkartıp bacak varis damarı ile bypass yaptık. Birkaç gün içinde de hastayı taburcu ettik” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.