Telefonunu satmak zorunda kalan işçiye erken ödeme

Bir işveren, işten çıkan işçisinin borcunu ödemek için telefonunu sattığını arabuluculuk görüşmelerinde öğrenmesi üzerine, 3 ay sonra verilmesi kararlaştırılan alacağını bir gün sonra ödedi.

Telefonunu satmak zorunda kalan işçiye erken ödeme

 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı yetkililerinden alınan  bilgiye göre, İş Mahkemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından işçiyle  işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline getirilen ve 1 Ocak 2018'de  uygulamaya konan arabuluculukla işçiler alacaklarına kısa sürede kavuşuyor,  işverenin sorunu da barışçıl ortamda çözülüyor. Arabuluculuk görüşmeleri  sırasında örnek anlaşmalar da yaşanıyor.
 Bu kapsamda, işten çıkan bir işçi, arabuluculuk görüşmelerinin ikinci  oturumuna geç kaldı. Görüşmeleri yöneten arabulucunun, işçiye geç kalacağını  neden bildirmediğini sordu. Bunun üzerine işçi, bankaya olan borcunu ödeyemediği  için zor durumda olduğunu belirtti. Bankanın borcunu ödemediği takdirde evine  icra göndereceğini bildirdiğini aktaran işçi, cep telefonunu satarak borcunu  ödediğini, bu nedenle haber veremediğini söyledi.  Yaşananlara şahit olan işveren ise 3 ay sonra ödemeyi kararlaştırdığı  işçinin alacaklarını daha önce ödemeyi taahhüt etti. İşçinin tüm alacaklarının  bir gün sonra ödenmesiyle yaşanan mağduriyet çözüme kavuşturuldu.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 14:18
YORUM EKLE

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.