TBMM, ceza infaz mevzuatında düzenlemeler için mesai yapacak

Ceza infaz kurumlarına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarısı bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülecek. 23 Haziran'da süresi dolacak olan Sayıştay Başkanı'nı önce Program ve Bütçe Komisyonu'nda sonra da Genel Kurul'da seçecek.

TBMM, ceza infaz mevzuatında düzenlemeler için mesai yapacak

Meclis Genel Kurulu, ceza infaz kurumlarına ilişkin düzenlemeleri içeren bir yasa tasarısı hazırlamak için yeni haftada fazla mesai yapacak.

13 öneriye göre, 15 yaş altı çocuğu olan ve 10 yaş altı çocuk cezasına çarptırılan anneler için çocuğun babası ölmüş veya cezaevinde ise uygulama ertelenecek.

Teklif kanunlaştıktan sonra bu şartları taşıyan suçlular da kanundan yararlanabilecek. Duraklatma sırasında hiçbir zaman aşımı çalışmayacaktır.

Öneri ayrıca, suçluların ziyaret süresinin bir saatten bir buçuk saate çıkarılmasını da öngörüyor.

Ayrıca mahkumlar, elektronik posta ile haberleşebilecek.

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş'ın görev süresi 23 Haziran'da sona erecek ve gelecek isim için seçim süreci de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başlayacak.

Komisyonda başkan seçimi için Ön Seçim Geçici Komisyonu oluşturulacak.

Seçimden önce Geçici Komite tarafından yapılan seçimde en çok oyu alan iki adayın isimleri Genel Kurul'un genel kuruluna sunulacak.

Sayıştay Başkanı, Genel Kurulda gizli oyla seçilecek.

Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu ve Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırması Komisyonu, uzmanların görüşlerini dinlemeye devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.