'Tak-Bul Gözlüğü' jandarmanın işini hızlandırıyor

'Tak-Bul Gözlüğü' sistemi, Gaziantep'te arama  noktasında jandarma ekiplerinin işini hızlı bir şekilde yapmasını sağlıyor.

'Tak-Bul Gözlüğü' jandarmanın işini hızlandırıyor
banner150

'Tak-Bul Gözlüğü' sistemi, Gaziantep'te arama noktasında jandarma ekiplerinin işini hızlı bir şekilde yapmasını sağlıyor.

Gaziantep-Şanlıurfa kara yolunun 15. kilometresinde jandarma  tarafından uygulanan sistemde, gözlüğün kamerasına yansıyan verilerin,  doğrulanması için hücresel bağlantı ile İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık, İstihbarat  Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanlığı veri tabanına ulaştırılıyor.

Akıllı gözlük, yeni kimlik ve ehliyet gibi belgelerin yanı sıra  plakaları tarıyor. Bu sayede belgelerin doğruluğu ve kişi hakkındaki arama veya  yakalama kararları, jandarma personelinin ekranına yansıtılıyor.

Ayrıca, kalabalık ortamlarda yüz tanıma sistemi sayesinde şüpheli  kişilerin tespitini kolaylaştırıyor.

Yetkiler, uygulamanın Türkiye'de 10 ilde sürdürüldüğünü ve  şehirlerarası sefer yapan bir otobüsteki kimlik kontrolünün 3 dakikada  tamamlanmasının vatandaşlara büyük kolaylık sağladığını bildirdi.

Öte yandan jandarma, arama çalışmaları sırasında dedektör köpeklerden  de yararlanıyor. 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.