Suriyeliler akın akın gidiyor! Sayıları 250 bini aştı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ramazan Bayramı için ülkesine dönen Suriyelilerin sayısının 250 bini geçtiğini açıkladı.

Suriyeliler akın akın gidiyor! Sayıları 250 bini aştı
banner150

Valiliğin kararıyla Suriyelilerin geçen haftadan bu yana ülkelerine geçişleri devam ediyor. Gece saatlerinden itibaren Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelen Suriyeliler, Sabah saatlerinde geçiş işlemlerini yaptırıp ülkelerine geçiyor.

Hava sıcaklığının 30 derecenin üzerinde seyrettiği sınırda sıcaktan bunalıp bayılanlara sağlık görevlileri tarafından müdahale ediliyor. Sıcak havaya rağmen sınır kapısında yoğunluk oluşturan ve zaman zaman izdihama yol açan Suriyeliler'den yaşlı, hamile ve hastaların geçişlerine öncelik tanınıyor.  Suriyelilerin sınır hattındaki yoğunluk nedeniyle temizlik görevlileri tarafından da temizlik yapıldı. Görevliler, yaklaşık 2 kamyon çöpü toplayıp atık tesisine götürdü.

"SAYI 250 BİNİ AŞTI"
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ramazan Bayramı dolayısıyla gümrük kapılarından Suriye'ye geçen sığınmacılara yönelik gerekli tüm tedbirleri aldıklarını belirterek, "Suriye'ye geçen sığınmacı sayısı şu an itibarıyla toplamda 250 bini aştı. Temmuz'a kadar geçişler devam eder.

Orada güvenli bölgeler oluşturuldu. Yoğun bir geçiş talebi var. Özellikle Öncüpınar Kapısı'nda ciddi yığılmalar var. Kapılarımızda yığılmalar var. İçişleri Bakanlığı ile ortak çalışarak güvenlik boyutunu dikkate alarak geçiş işlemlerini hızlandırıyoruz. Asla güvenliği ihmal etmiyoruz. Biz onları misafir ediyoruz. Türkiye'ye dönüp dönmeyeceklerine kendileri karar verecek. Ne kadar misafirimizin dönmediğine bayramdan sonraki rakamlara bakılarak, netleştirilebilir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.