Süleyman Şah operasyonunun ince detayları

Türkiye Silahlı Kuvvetleri Suriye topraklarında kalan Süleyman Şah Türbesi’ne operasyon düzenledi. Operasyonda 38 asker Türkiye'ye getirildi. Karakol Türkiye sınırına daha yakın bir noktaya taşınıyor. Asker yine Suriye'de bir toprak parçasını kontrol altına aldı.

Süleyman Şah operasyonunun ince detayları

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamasından sonra ajanslardan alınan haberlere göre, Süleymah Şah Saygı Karakolu’nda görev yapan 38 bordo bereli Türkiye’ye getirildi. Operasyon sırasında meydana gelen kazada sonucu karakolda görev yapan 1 asker şehit oldu....

Saat 07.00 sularında Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yapan bazı zırhlı araçlar Suruç tarafına yöneldi. Bu araçların üzerlerinde Ş-10 ve Ş-11 gibi numaralar yazıyordu. Söz konusu araçların plakalarının ilk numaralar dışında büyük bölümü bantla kapatılmıştı. Bu araçların operasyona katıldığı belirtiliyor. Bu araçlardan kısa bir süre sonra ise bir otobüs konvoyu Mürşitpınar tarafına doğru hareket etti.

TÜRBE DE NAKLEDİLİYOR
Operasyonda sadece personelin değil, türbenin de nakledildiği belirtiliyor. Türbedeki naaşlar ve  sandukalar da Türkiye sınırına ancak Suriye topraklarında bir noktaya getirildi. Süleyman Şah ve 2 askerin sandukalarının alındığı belirtiliyor. Süleyman Şah'ın naaşı şu an Türkiye'de. Kısa süre içinde kontrol altına alınan Suriye Eşmesi'ndeki yeni yere dini törenle nakledilecek.

KRİPTOLU MESAJDAN SONRA DÜĞMEYE BASILDI
Karakolda görev yapan askerlerin birkaç gün önce Genelkurmay Karargahı’na geçtikleri şifreli istihbarat raporlarında, bölgede özel koşulların oluşmaya başladığı, karakola her an bir saldırı ihtimalinin arttığı, karakolun bulunduğu bölgede PYD ve IŞİD’in yakında büyük bir çatışmaya gireceği bilgisi iletildi. Bu raporlar doğrultusunda askerlerin bölgede her türlü provakasyonun hedefi olabilecekleri değerlendirildi ve harekat için karar verildi.

BAŞBAKAN'DAN TWITTER'DA FLAŞ AÇIKLAMALAR
-Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir.

-Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir

-Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir

-Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle... 

-Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum. 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.