Söz ve kalem ustaları Dulkadiroğlu'nda

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Nübüvvet ve Medeniyet Sempozyumu” için Kahramanmaraş'a gelen ilahiyat fakültesi anabilim dalı hocaları Dulkadiroğlu Belediyesi'nin düzenlediği akşam yemeğinde bir araya geldi.

Söz ve kalem ustaları Dulkadiroğlu'nda

 

Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen "Nübüvvet ve Medeniyet Sempozyumu" kapsamında çeşitli söyleşilere katılan ilahiyat fakültelerinin kalem anabilim dalı hocaları, Dulkadiroğlu Belediyesi'nin düzenlediği akşam yemeği programında bir araya gelerek hasbıhal etti.

 

Çamlıca Restoran'da gerçekleştirilen programda değerlendirme konuşması yapan Belediye Başkan Yardımcısı Sebük Tekin Alparslan, maneviyat levhalarını okumada insana yön gösteren isimlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

 

"Bilginin hoyratça üretildiği ve tüketildiği, ilginin ise bir o kadar azaldığı bir dönemdeyiz. Bilgi, tescile dahi gerek duymaksızın bilgisayar ekranlarımızdan akıp geçiyor" diyen Alparslan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Söz konusu olan medeniyetimiz ve onun özgün karakterine dair hususlar olduğunda elbette seçici davranmalıyız. Zira doğruyu yanlıştan ayıran ve bizi biz eden bilgi kaynaklarımız bizi biz yapmaya ve biz üretmeye devam etmelidir. Toplumumuz ruh ve düşünce sağlığı bakımından gelişimini siz değerli hocalarımızın gayretleriyle sürdürecektir. Maneviyat trafiğimizi düzenleyen yön levhalarını doğru okumada sunacağınız katkılar bizleri sağsalim neticelere ulaştıracaktır. İnşaallah. Zira kardeşlik hukukuyla mensuplarını birbirlerine bağlayan yüce dinimizin ayrılık üretmesi mümkün olmadığı halde mü minlerin kendi aralarında ötekileştirme gayretleri yön levhalarının yanlış okunmasıyla ilgilidir."

 

Yaşanılabilir bir kent modeli oluşturmak için büyük bir gayretle çalıştıklarını anlatan Alparslan, ortaya çıkan mimaride ise İslam kültürünü yaşatan yapılar inşa etmeye gayret ettiklerini  belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Medeniyetimizin imge ve unsurlarını yaşatmak adına kentleşme anlamında elimizden geleni yapmakta olduğumuzu belirtmek istiyorum. Şehrimizin yüksek standartlarda, yaşanılabilir bir kent olması gayreti içerisindeyiz. Mimari ve planlama stratejimizde insani değerleri merkeze alıyoruz. Çeşmenin mimarisini hesaplarken, suyu aziz kabul eden medeniyetimizin çizgilerini de dikkate alıyoruz. Maksadı gölgelemeyecek ölçütlerde mekan tasarımlarımıza bizden desenler işliyoruz. Daha geniş caddeler, daha yeşil bir şehir, daha temiz bir hava ve su teminin yüce medeniyetimizin kriterleri olduğunu inanıyoruz. Evrensel gelişmeleri göz ardı etmeden, ama kendi ruh zenginliğimizden beslenen bir kalite çıtası oluşturuyoruz. İşimizin; yönetmek değil, hizmet üretmek ve sorumluluk almak olduğu bilinciyle Dulkadiroğlu’nu daha müreffeh bir kent haline getirmeye çalışıyoruz.

 

Alparslan, sözlerini "Kelam ustalarının huzurunda belediyemiz adına kelam etmenin heyecan ve mutluluğuna ilaveten böyle bir akşamda duyduğumuz mutluluğu tekrar belirtmek isterim. Hepiniz Dulkadiroğlu’na hoş geldiniz" diyerek tamamladı.

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE