Sosyete pazarında zabıta ile esnaf arasında arbede

Halk arasında "Sosyete Pazarı" olarak bilinen cumartesi pazarında yeri olmadığı iddia edilen pazarcı esnafı ve zabıta arasında arbede yaşandı. Zabıtanın tezgahlarını kaldırmasına direnen pazarcılar, kıyafetleri ateşe verdi.

Sosyete pazarında zabıta ile esnaf arasında arbede
banner150

Muratpaşa Belediyesi zabıta ekipleri, pazarda kayıtlı 365 pazarcının haricinde işgalci konumunda bulunan 78 pazarcıyı tahliye kararını geçen hafta pazarcılara bildirdi. Zabıta ekipleri bugün ise tahliye işlemini gerçekleştirmek için pazarın kurulduğu Şirinyalı Mahallesi 1530. Sokak’a geldi. Yaşanması muhtemel gerginliğe karşı Çevik Kuvvet ekipleri de hazır bekledi. Zabıta ekiplerini karşısında gören pazarcı esnafı, tezgahlarını kaldırmamak için direndi. Esnaflar bazı giyim eşyalarını havaya atarken, bazılarını ise yaktı. Tezgahları kaldırmak isteyen zabıta ile esnaf arasında arbede yaşandı. Gerginlik bir pazarcının araya girmesiyle sona erdi. Bir süre sonra zabıta tezgah demirlerini kaldırmak isteyince bu kez de demir gerginliği yaşandı. Yaşanan arbedede diyabet hastası bir kişi rahatsızlandı. Esnafın direnişi üzerine zabıta taşınma kararı bulunan diğer tezgahlara yöneldi. Kaldırılacak bir tezgahta bulunan 12 yaşındaki 6'ncı sınıf öğrencisi İremcan Köni, pazarda doğup büyüdüğünü belirterek, zabıta ekiplerine tepki gösterdi. Pazar içine ilerlemeye devam eden ekipler, yine pazarcıların direnişi ile karşılaştı. 

 

Muratpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Pazar Amiri Mustafa Muzaç, belediyenin aldığı kararı uyguladıklarını, kimseyi mağdur etme gibi bir amaçlarının olmadığını söyledi. Muzaç, "Mecliste 365 kişinin haricindeki pazarcıları kaldıracağız. Komisyon kararıyla işgalci konumunda görünüyorsunuz. Kargaşaya gerek yok. Yakmaya yıkmaya gerek yok" dedi.Antalya Pazarcılar Odası Başkan Yardımcısı Muzaffer Şakar ise, "Burada 700 esnaf ekmek yemektedir. Daha önceki dönemde Süleyman Evcilmen döneminde çizilen bir sokaktır. Burada hak sahibi edilmiş kişiler var. Burada 17 insan cımbızlanarak, adeta işgalci görünüyorsun denilerek komisyon karar almış ve ruhsatları iptal edilmiştir. Belediyeyle görüştük, 'Durum değerlendirilmesi yapalım' dediler. Ancak bu daha görüşülmeden kaldırılması için girişimde bulundular” diye konuştu. Zabıta ekipleri ve pazarcıların bekleyişi devam ediyor. 

İSA AKAR
 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.