Sosyal medyada kadınların yükselişi

Ağırlıklı olarak markalar, sağlık ve sanatla ilgilenen kadınlar kullanım yüzdeliğinde birinciliğin sahibi olurken, futbol, politika ve ekonomiyle ilgili ağlarda zirve erkeklerde. Kadın ve erkeklerin ilgi alanı farklılıkları sosyal medyaya da yansıyor.

Sosyal medyada kadınların yükselişi
banner150

 

Zamanımızın çoğunu sosyal medyada geçiriyoruz. Günlük yaşantımızda önemli bir yer edinen sosyal medya kullanım yüzdeliğinin çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

 

Ağırlıklı olarak markalar, sağlık ve sanatla ilgilenen kadınlar kullanım yüzdeliğinde birinciliğin sahibi olurken, futbol, politika ve ekonomiyle ilgili ağlarda zirve erkeklerde. Kadın ve erkeklerin ilgi alanı farklılıkları sosyal medyaya da yansıyor. Erkeklere oranla daha fazla paylaşımcı olan kadınlar Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr, Pinterest gibi görsel paylaşımın ağırlıklı mecralarda yoğun kullanım gösteriyor. İş ağı olarak kullanılan Linkedin’de ise erkekler hakim.

 

SOSYAL MEDYAYA 25-44 YAŞ HAKİM

 

Sosyal medya kullanımı yaş, ilgi alanı, sosyal ağlara göre şekilleniyor. Markayla etkileşim konusunda teknolojiyle daha çok iç içe olan erkekler indirim kupunu kodlarıyla ilgilenirken, kadınlar ise Google ve Facebook reklamlarına ilgi gösteriyor.

 

Sosyal medyada kullanıcıların aktifliğini ölçümlerken kazandıran platform Sosyologger’ın Kurucu Ortağı Sanny Anavi, şunları söyledi:

 

“Sosyal medyada en büyük içerik yoğunluğunu 25-44 yaş arası yaratmakta. Bu kitlenin yüzde 46’sını oluşturan erkekler süre olarak daha kısa sosyal medya mecralarında bulunurken yüzde 56’sını oluşturan kadınlar daha uzun bir süreyi sosyal medyada geçiriyor. Sosyal mecralar bazında bakıldığında 24 yaşın üstü Facebook’u tercih ederken daha genç kesim Instagram’ı kullanıyor. Kadın ve erkekler online reklam tıklamada da farklılık göstermekte. Erkekler araba, spor, aksiyon içerikli reklamlara tıklarken kadın kullanıcılar ise ailesel konular, çocuk ve hayvanlarla ilgili konuları daha ilgi çekici buluyor.” 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2015, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.