Sosyal medya meteor olayını konuşuyor

Sosyal medya Türkye'nin birçok iline meteor düştüğü iddiasıyla sarsılırken hadise merakla araştırılıyor. Peki Türkiye'ye meteor düştü iddiası doğru mu? İşte detaylar...

Dün gece saatlerinde Türkiye'nin Ankara, Trabzon gibi şehirlerinden rahatlıkla görülebilen bir meteor düştü. Devasa bir yeşil ışık yayan meteor, sosyal medyanın en çok konuşulan konularından oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemize de dönem dönem meteor düşebiliyor. Twitter'da kısa sürede gündem olan son meteor olayı ise Trabzon, Ankara, Yozgat, Çankırı gibi illerden görülen bir göktaşına ait. Şu ana kadar göktaşıyla ilgili çok net bir bilgi bulunmasa da görüntülere göre büyük bir ışık yayıldığı görülüyor.

Sosyal medyada yayınlanan videolara baktıldığında yeryüzüne doğru gelen bir ışık huzmesinin belirli bir mesafede büyük ve parlak yeşil ışığa döndüğü, arkasından ise kırmızıya dönerek kaybolduğu görülüyor. 

NEDEN YEŞİL RENKTE IŞIK SAÇIYOR?

Bir meteor Dünya'ya girdiğinde atmosferin direnciyle karşılaşıyor. Bu süreçte yanmaya başlayan meteorlar, eğer magnezyum yoğunluklu bir gök cismi ise mavi ve yeşil renkte ışık saçar. Ayrıca atmosferde sarı ve turuncu geçişli yanmaya sahip meteorlar sodyum ağırlıklıyken, sadece sarı renkliler demir, morlar kalsiyum, kırmızılar ise nitrojen ve oksijen renklerde ışık saçabiliyorlar. NASA'nın sunduğu bu verilere göre bugün Türkiye semalarında görülen meteorun magnezyum yoğunluklu olduğu öngörülebilir.

METEORA NE OLDU?

Ülkemize düşen meteorun ne olduğu tam bilinmiyor, ancak diğer meteorlarda olduğu gibi atmosferde yanıp yok olduğu düşünülüyor. Eğer yok olmadıysa da çok küçük bir parça olarak yere çakılma ihtimali bulunuyor. 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.