Sabah erken kalkan aday adaylığını açıklıyor

Gazeteci Fatma Ulusan, bugünkü yazısında "Sabah erken kalkan aday adaylığını açıklıyor" diyerek, son günlerdeki aday enflasyonunu eleştiriyor.

Sabah erken kalkan aday adaylığını açıklıyor
banner150

Eskilerde, çok eskilerde siyasete giren insanlar bırakın servetlerine servet katmayı vatana millete hizmet edeceğim diye servetlerini bu uğurda harcarlardı. O zamanlar siyaset vatana-millete hizmet aracıydı. ‘Fİ’ tarihinde kaldı o günler… Mazi oldu artık!

 

Mazi oldu artık diyorum çünkü şimdilerde siyasete soyunanlar ya da soyunmuş görünenler vatan millet sevdasından ziyade kendi sevdaları derdinde.

 

Kimisi kendi ütopyasında aday olarak seçilecek sıradan listeye girmiş, vekil maaşı iştahını kabartıyor, birde vekilliğin getireceği olanaklar değmeyin keyfine… Çok zor bir işi de olmayacak, Genel Başkanın talimatları doğrultusunda indir elini kaldır elini, biraz yorulacak ama olsun vekilin dokunulmazlığı var, forsu var dimi ama.

 

Birçoğu ise listeye giremeyeceğini adı gibi biliyor olmasına rağmen Milletvekili Aday Adayı yaftasını bir yerime yapıştırayım bizim parti iktidarda kaldığı müddetçe nimetlerinden faydalanırım, bir ihale alır iki iş yaparım yada bir yerlere getirilirim düşüncesinde…

 

Burası Kahramanmaraş, burası er meydanı baylar-bayanlar ‘Yenilen pehlivan güreşmeye doymaz’ misali seçim üstüne seçim kaybedip kaybetmeye doyamayanlardan meydanlara çıkıp aday adaylığını açıklayanı da var, bir şeyler vesile olsa birileri ittirse de açıklasam diyeni de.

 

Yıllarca siyasetin belli kademelerinde görev almış, milletvekilliği yapmış gelinebilecek en üst mevkie gelmiş kişilerin bile gözü hala milletvekilliğinde, acaba bakan olur muyum diye…

 

Bazıları da; -ilk sırayı alırsam sorun yok- alamadığı takdirde ‘çıkmadık candan umut kesilmez’ desturuyla -ya bizim parti iktidar olursa ya da bir gün iktidara gelirse- diyerek gördüğü düşün etkisiyle sabah erken kalkıp Milletvekili Aday Adaylığını açıklıyor.

 

‘Aç tavuk düşünde kendini darı ambarında görürmüş’ deyimini söylerdim de uymuyor size aç değilsiniz açıkta değilsiniz ne bu doyumsuzluk böyle…

 

Birde bürokratlığı bırakıp Milletvekili Aday Adayı olanlar var. Buna örnek;

 

İl Sağlık Müdürü Dr. M. İlker Çitil istifa edip aday adaylığını açıklayanlar kervanına katıldı. Buradan sormak istiyorum Sayın Çitil’e:

 

İl Sağlık Müdürlüğü döneminizde bu şehirde bazı eczacılar keyfiyet uygulayıp raflarında bulunan kanser ilacını parasıyla vatandaşa satmıyordu? Bu duruma nasıl müdahale ettiniz? İl Sağlık Müdürü iken yapamadığınız hizmeti meclise gidince mi yapacaksınız?

 

***

 

İnsan merak ediyor, yeri gelmişken de sormadan geçemiyor. Önemli bir makamı konu mankeni gibi meşgul edenler, o meşgul ettiği makamın hakkını veremeyenler, oturduğu koltuğu dolduramayanlar Milletvekili olduğu takdirde bu şehre bu şehrin insanına nasıl hizmet edecekler merak ediyorum doğrusu.

 

Bu arada gerçekten ülkesine ve milletine hizmet etmek için aday olanlar da vardır aralarında, onları tenzih ediyor, başarılar diliyorum…

 

***

 

Birçoğunuz biliyorsunuzdur, yaklaşık 3 milyonluk bir kitleyi ilgilendiren bir konu olan mal bildiriminin yenilenmesi, sonu (0) ve (5) ile biten yıların en geç Şubat ayı sonuna kadar yapılır.

 

Hani diyorum ki bu aday adaylarımız da mal beyanlarını kamuoyuyla paylaşsalar, ilerleyen zaman zarfında yani sonu 0’la biten yılda mesela (geçen beş yıllık sürede) ne gibi değişiklikler olmuş hep birlikte görürdük.

 

Ya da şöyle yapalım, yaşanacağı beklemeden yaşanmışı görelim. Kahramanmaraş’ta milletvekili ve milletvekili aday adayı olmuş kişiler açıklasınlar (adaylıklarının öncesinden bugüne kadar olan zaman dilimini içeren) mal varlıklarını, neticede bu milletin vekilliğine soyunmuş insanlarsınız çekinecek bir şey yok. Kamuoyu bilgi sahibi olsun sadece…

 

Esen kalın…

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.