Resmi Gazete'de iki yeni KHK yayımlandı

Resmi Gazete'de olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname, yayımlandı.

Resmi Gazete'de iki yeni KHK yayımlandı
banner150

Olağanüstü hal kapsamında hazırlanan 693 sayılı Kanun Hükmünde  Kararname'de, kamu görevinden çıkarılan ve göreve iade edilenler ile rütbesi alınan emekli TSK personeline ilişkin listeler de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan 693 sayılı KHK ile 922 kişi kamudaki görevinden ihraç edilirken, 57 kişi görevine iade edildi, 13 emekli TSK personelinin rütbeleri alındı ve 6 kurum ve dernek kapatıldı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında, 693 ve 694 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. 693 sayılı KHK’ya göre; TBMM’den 5, HSK’dan 1, Türk Tarih Kurumu’ndan 1, BDDK’dan 1, Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 142, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 12, TSE’den 9, KOSGEB’ten 5, Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan 2, Şeker Kurumundan 1, Devlet Personel Başkanlığından 2, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünden 32, SGK’dan 1, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 2, Dışişleri Bakanlığından 4, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 8, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 17, İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşlardan 215, Emniyet Genel Müdürlüğünden 12, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden 4, Milli Savunma Bakanlığından 19, Milli Eğitim Bakanlığından 7, BTK’dan 7, Yüksek Öğretim Kurumlarından 172 olmak üzere toplamda 922 kişi kamudaki görevinden ihraç edildi. 57 kişi ise kamudaki görevine iade edildi.

Kararname ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığından emekli 3, Hava Kuvvetleri Komutanlığından emekli 10 personelin rütbeleri alındı.

Ayrıca Mavi Derneği, Kuran Sevenler Derneği, Antalya Çağlayan Lisesi Mezunları Derneği, Jojeva Medya Gazetesi, Gazete Sujin ve Diyarbakır-Dicle Medya Haber Ajansı isimli kurumlar kapatıldı.

694 SAYILI KHK İLE;

- Milletvekillerine seçimler öncesinde ya da sonrasında işlediği suçlardan soruşturma açılabilecek.

- MİT Müsteşarı'nın tanıklığı Cumhurbaşkanı’nın iznine bağlandı.

- Özel Harekat Daire Başkanlığı’na 3004, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne de 29.000 kişilik kadro tahsis edildi.

- 4 bin yeni hakim ve savcı alınmasının önü açıldı.

- Albay ve generaller rütbe süresi dolmadan terfi alabilecek

- Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK ile Askeri Yargıtay ve Askeri  Yüksek İdare Mahkemesinin askeri hakim sınıfından başkan, başsavcı, ikinci  başkan, daire başkanı ve üyeleri ile yedek subaylar haricindeki diğer askeri  hakimler, Hakimler ve Savcılar Kurulunca bölge adliye ve bölge idare mahkemeleri  ile diğer adli ve idari yargı mercilerine hakim veya savcı olarak  atanabilecek.
 
- OHAL kapsamında yayımlanan yeni KHK ile toplam kontenjanın yüzde  20'sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenecek sayıda önlisans mezunu, Polis  Meslek Eğitim Merkezlerine alınabilecek.
 
- OHAL kapsamında yayımlanan yeni KHK ile Aksaray'ın Sultanhanı ile  Artvin'in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldeleri ilçe yapıldı.
 
- OHAL kapsamında çıkartılan yeni KHK ile Hakimler ve Savcılar  Kurulu'nda 100 müfettiş kadrosu oluşturuldu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.