Pazarcıkta fidanlar toprakla buluştu

TEMA temsilcisi Akbaba "Dünyadaki şehirlerin suyunun yüzde 63'ü ormanlardan geliyor" açıklamasında bulundu.

Pazarcıkta fidanlar toprakla buluştu

 

TEMA Pazarcık ilçe Gönüllü Sorumluluğu, ilçedeki kurumlarla birlikte fidanları toprakla buluştururken; TEMA temsilcisi Akbaba "Dünyadaki şehirlerin suyunun yüzde 63'ü ormanlardan geliyor" açıklamasında bulundu.

 

 

TEMA Pazarcık ilçe Gönüllü Sorumluluğu tarafından Mehmet Emin Arıkoğlu mahalLesi Alıçlıtepe Mevkiinde gerçekleştirilen fidan dikimi törenine Pazarcık Kaymakamı Dr.Mehmet Boztepe, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Nabi Aslan, Belediye Başkan Yardımcısı Cemalettin Nadir Aras, Emniyet Müdürü Fırat Güneş, Komando Bölük Komutanı Ünal Bayhan, Askerlik Şube Başkanı Nadir Ulaş Birdane, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdiresi Yaprak Bozdağ, İlçe Müftüsü Ahmet Sevinç, Milli Eğitim İlçe Müdürü Mehmet Çilo, Orman İşetme Şefi Muzaffer Çetiner, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cemal Karasakal, Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Mutlu Tutak, Pazarcık Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Başlı, Hastane Müdürü Hakan Nevzat, Belediye Personel Müdürü Duran Yellice, İş Bankası Müdürümüz Selçuk Halisküçük,METEM Lisesi ve Masal Akademi Anaokulu öğretmen ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

Törende konuşan Kaymakam Dr.Mehmet Boztepe "İlçemizde TEMA temsilciliğinin koordinesinde Ormancılık haftasında böyle güzel bir etkinliğin gerçekleştirilmesini ve katılımın son derece iyi olmasını önemsiyorum. Ülkemizde Ormancılık ve Ağaçlandırma ile ilgili çalışmalar çok önem arz etmektedir. Bu nedenle buradayız ve elimizden gelen katkıyı bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonrada sunmaya hazırız. Orman ve Su hepimizin kısacası dünyamızın geleceğinde büyük öneme sahiptir. Topraklarımızın Erozyonlara karşı korunması orman ve ağaçlandırmadan geçmektedir. Fidanlarımızı Toprakla buluşturduktan sonra ağaçlarımızı korumak hepimizin en önemli görevidir. TEMA temsilciliğimize, katkı veren kurum ve kuruluşlara ve katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum" dedi.

 

Kaymakam Dr.Mehmet Boztepe, öğrenciler ile fidan dikenlere bir tavsiyede bulunarak "Ağaç dikerken tutulan dilekler kabul olurmuş. Sizler de iyi ve güzel bir dileğinizi tutun ki kabul olsun" diye konuştu.

 

Törende günün anlam ve önemi hakkında  konuşma yapan TEMA Pazarcık ilçe Gönüllü Sorumlusu Abdurrahman Akbaba "Pazarcık TEMA olarak  bugün farklı, heyecanlı ve güzel gün yaşıyoruz .Pazarcık ilçemizde şu an itibari ile Mehmet Emin Arıkoğlu Mahallesi Alıçlıtepe mevkiindeyiz ve  bugün siz doğa severlerin katkı ve destekleriyle fidan dikimini büyük bir heyecan ve katılımla gerçekleştiriyoruz" dedi. Akbaba şunları söyledi:

 

 

"Fidanlarımızı Pazarcık Kaymakamlığımız, Pazarcık Belediyemiz, Orman İşletme Şefliğimiz,Masal Anaokulu, METEM, Kurumlarımız, Kahramanmaraş Pazarcıklılar Derneği, duyarlı ve gönüllü dostlarımızın katılımıyla toprak ana ile buluşturuyoruz. TEMA Vakfı Genel Merkezimizin Programları doğrultusunda, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü'nü Türkiye'nin çeşitli noktalarında gerçekleştireceğimiz çeşitli etkinliklerle kutluyoruz. TEMA Vakfı, ortağı olduğu env.net projesi kapsamında hafta sonu Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Makedonya ve İtalya ile eş zamanlı olarak etkinlikler gerçekleştirdi.

 

TEMA gönüllüleri Dünya Su Günü kapsamında (Su Zinciri Farkındalık Yürüyüşleri), tanıtım ve bilgilendirme stantları ile su konulu eğitim etkinlikleri düzenleyecek. Farklı şehirlerde gerçekleşecek etkinliklerde gönüllüler, (su gıdadır), (su doğadır) ve (su sağlıktır) mesajlarına odaklanarak, yaşamın temel kaynağı su ile orman ekosistemlerinin arasındaki etkileşimin önemine dikkat çekecek.

 

Birleşmiş Milletler tarafından 2015 Dünya Su Günü’nün teması “Su ve Sürdürülebilir Kalkınma”, Dünya Ormancılık Günü'nün teması ise “Ormanlar ve İklim Değişikliği” olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler bu kapsamda su varlıklarının sürdürülebilirliğinin ve iklim değişikliği ile mücadelede ormanların rolünün altını çiziyor. Dünyanın akciğeri olan ormanlar, yaşam kaynağımız toprağı tutan, yağışları düzene sokan ve canlılar için hayati öneme sahip suyu sağlayan ekosistemlerdir. Ormanlar, iklim değişikliğinin temel sebebi olan karbondioksiti atmosferden çekmek gibi çok önemli bir işleve sahiptir.

 

 

Dolayısıyla ormansızlaşma (orman tahribi), iklim değişikliğinin etkisini daha ciddi bir boyuta taşıyor. Dahası, toplam karbon salımının altıda biri ormansızlaşmadan kaynaklanıyor. Ormanların gelecek 50 yıldaki küresel karbon salımının onda birini depolama potansiyeli bulunuyor. Bu bakımdan ormanların karbon salımını azaltacak, karbon tutma kapasitelerini artıracak ormancılık uygulamalarının hayata geçirilmesi gerekiyor.

 

Ormanlar, erozyon ve arazi kaymalarını önlüyor. Dünyadaki temiz suyun yüzde 75’ini sağlayan havzaları koruyan ormanlar, insanlar için alternatif geçim kaynakları yaratıyor. Dünyada 1.6 milyar insan orman alanları sayesinde yaşamını sürdürürken, ormanlar dünya genelinde insanların geçim şartlarını iyileştirme, sosyal kalkınma ve yoksullukla mücadelede de etkin rol oynuyor. Ancak kuraklık, yangınlar, ormansızlaşma gibi iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, orman ekosistemlerinin işleyişini değiştirerek, sosyal ve ekonomik değişikliklere de sebep oluyor.

 

Varlığı suyun varlığına bağlı orman ekosistemleri, yaşamın temel kaynağı suyun döngüsünde kritik rol oynuyor. Dünya üzerindeki toplam su akışının yüzde 60’ı dünya karasal alanının yüzde 30’unu oluşturan ormanlardan sağlanıyor. Ormanların suya en büyük katkısı; sağladığı su miktarının yanında suyun kalitesini koruması olarak öne çıkıyor. Ormanlar tortulaşma kaynaklı düşük su kalitesi sorununu en aza indirgiyor. Ayrıca suya bağlı olarak ortaya çıkan arazi kaymaları ve sellerin meydana gelmesi ile taşkınların oluşmasını, çölleşme ve tuzlanmayı engelliyor. Yamaçlarda ve eğimli alanlarda doğal barikat görevi görüyor, su kaynaklarını ve yataklarını koruyor. İklim değişikliği nedeniyle yaşanılan su sıkıntısının Türkiye’nin büyük bir bölümünü içeren kurak ve yarı kurak bölgelerde daha da artması bekleniyor. Bu durumda, su havzalarının korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

 

 

Ormanların sadece bir ağaç topluluğu olmadığı, içerisinde çok sayıda canlının beraber yaşadığı, çevre koşullarıyla canlılar arasında etkileşimin bulunduğu bir ekosistem olduğunun önemini vurgulamak gerekiyor. Ormanları korumak ağaçlarla birlikte ormanda yaşayan binlerce canlı türünün yaşam alanlarına ve yaşamlarına sahip çıkmak anlamına geliyor. Dünyada her yıl, 13 milyon hektar orman alanının tahrip edildiği biliniyor. Türkiye'de ise 21.5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'i erozyona maruz kalıyor.

 

TEMA Vakfı olarak doğanın bir parçası olan insanın, su ve orman varlıklarını önce koruması ve ardından geliştirme konusunda çalışması gerektiğini vurguluyoruz. Türkiye'de suya dair 40’ı aşkın yasal düzenleme bulunuyor. Su varlığımızın sürdürülebilirliğini sağlamak için bir Su Yasası’na ihtiyaç olduğu açıkça görülüyor. Türkiye’de insanın parçası olduğu üstün ekosistem yararını koruyacak nitelikteki Su Yasası'nın önemine bir kez daha dikkat çekiyoruz’’dedi.

 

TEMA VAKFI Pazarcık İlçe Gönüllü Sorumlusu Abdurrahman AKBABA konuşmasının sonunda TEMA Vakfı ve  Pazarcık İlçe Gönüllü Sorumluluğu olarak ‘’Dünya Ormancılık ve Dünya Su Gününü  kutluyoruz ve her zaman olduğu gibi çağrımızı Yineliyoruz ve (Türkiye  Çöl Olmasın!) diyoruz" dedi. 

 

Yapılan konuşmaların ardından  Pazarcık Kaymakamı Dr.Mehmet Boztepe ve katılımcılar tarafından yaklaşık bin fidan toprakla buluşturuldu. Yapılan ikramların ardından tören sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.