Pamukta kümelenme projesi başladı

Pamuk, pamuk ipliği ve ilgili sektörlerinin iyileştirilerek sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla hazırlıkları süren “Güney Bölge Pamuk ve Pamuk İpliği Kümelenme Birlikteliği Projesi” başladı.

Pamukta kümelenme projesi başladı

 

Komite, pamuk üretiminden başlayarak pamuk ipliği tüketiminin artırılması için kalite, standardizasyon, ihracat gibi ana konularda ve yerli pamuğun ticari değerinin ve güvenirliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

 

Gaziantep Sanayi Odası koordinatörlüğünde, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Diyarbakır illerini kapsayan kümelenme birlikteliği projesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açılan Kümelenme Destek Programı teklif çağrısı kapsamında sunulacak.

 

Proje hazırlık çalışmaları kapsamında, KMTSO ev sahipliğinde yapılan toplantıda pamuk üretiminin yoğun olarak yapıldığı illere teknoloji altyapısı kurulması ve üretimden son noktaya kadar denetim mekanizmasının geliştirilmesi konuları konuşuldu. Pamuk ve pamuk ipliğinin iyileştirilmesi, iyi pamuk uygulamalarının yerleştirilmesi, pamuğun eski görkemine kavuşmasına katkıda bulunmak için yapılan toplantıda standardizasyon temasına vurgu yapıldı.

 

KÖKLÜ DEĞİŞİM YAPILACAK

 

Dört faaliyet grubu şeklinde oluşturulan ana iş planında pamuk ekiminde başlayarak ürün kalitesinin geliştirilmesi ve pamuk ipliği tüketiminin artırılabilmesi için kalite, standardizasyon ve özellikle ABD’de ve Avrupa’da uygulanan sistemlerin incelenerek Türkiye’ye uygun modeller ortaya konuldu.

 

BÖLGE PAMUĞU ABD PAMUĞUNDAN KALİTELİ

 

Toplantıda bir açıklama yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akif Gölcü, pamuk ipliği üretimi yapan firmaların yaşandığı sıkıntılar hakkında bilgiler verdi. Gölcü: “Türkiye’de pamuk ekim alanlarının acilen geliştirilmesi gerekiyor. ABD’de ve Avrupa’da uygulanan pamuk sisteminin bir kısmının Türkiye’de uygulanması demek, hem çiftçinin hem de sanayicinin korunması anlamına geliyor. Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Adıyaman, Kilis, Diyarbakır illerinde yetişen Pamuk ABD pamuğunun iki katı kalitede. Ancak pamukta kontaminasyon çok fazla. Bunu engellemenin en önemli yollarından birisi makineli hasat. Bu kümelenme birlikteliği ile pamuk hak ettiği noktaya gelecek” dedi. 

 

ÇİFTÇİ KALİTELİ PAMUK ÜRETECEK

 

International Cotton Associations (ICA) (Uluslararası Pamuk Birliği) ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Tanrıverdi; dünyada ve özellikle ABD’de uygulanan pamuk üretim, destekleme sistemi ve denetim mekanizması ile pamuk ticaretinin finansmanı konusunda bilgi verdi. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığının yıllardan bu yana uyguladığı pamuk sistemi ile çiftçisini koruduğunu belirten Tanrıverdi: “Türkiye’de maalesef yaşanan arazi bölünmüşlüğü nedeni ile bir birliktelik yok. Ama kalite konusunda dünyada bir numarayız. Kümelenmelerin oluşturacağı sinerji ile ABD’de uygulanan sistemin bir benzerinin buraya gelmesi sanayici açısından çok iyi olacak. Çitçinin bile imajı değişecek. ABD’de çiftçilerin uçakları, helikopterleri var. Türk çiftçisinin de bu şekilde olması demek Türkiye’nin her alanda gücünü göstermesi demektir” dedi.  

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE