Özel sektör daha da borçlandı

0

Özel sektör daha da borçlandı
banner150

 

Kasım sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2013 yıl sonuna göre 9,1 milyar dolar artarak 165,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2014 Kasım ayı ’Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcu’nu açıkladı. Buna göre, Kasım sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2013 yılsonuna göre 9,1 milyar dolar artarak 165,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yılsonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 4,2 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 5,6 milyar dolar arttığı gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,5 milyar dolar azaldığı, tahvil stokunun ise 1,5 milyar dolar artarak 3,0 milyar dolar seviyesine ulaştığı gözlendi. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 792 milyon dolar azaldığı, tahvil stokunun ise 1,7 milyar dolar artışla 5,0 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

 

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, Kasım sonu itibarıyla tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 88,9’unu oluşturan özel alacaklılara olan borcun bir önceki yılsonuna göre 738 milyon dolar arttığı; yüzde 11,1’ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçların ise 423 milyon dolar azaldığı gözlendi. Finansal olmayan kuruluşların, 2014 yılı Kasım sonu itibarıyla yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları kredi stoku 2013 yılsonuna göre 310 milyon dolar azalarak 35,5 milyar dolar; Türkiye’de yerleşik bankaların yurtdışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları krediler ise 424 milyon dolar artarak 20,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

 

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurtdışından sağladığı 165,2 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 60,9’unun dolar, yüzde 31,7’sinin euro, yüzde 6,2’sinin Türk lirası ve yüzde 1,2’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

 

Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, Kasım sonu itibarıyla sektör dağılımı incelendiğinde, toplam borcun yüzde 52,0’ını oluşturan finansal olmayan kuruluşların yurtdışından sağladığı 85,8 milyar dolar tutarındaki borcun, yüzde 60,6’sı hizmetler sektörü, yüzde 39,0’ı sınaî sektörler ve yüzde 0,4’ü de tarım sektörü tarafından kullanıldı.

 

Kasım sonu itibarıyla, özel sektörün yurtdışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2013 yılsonuna göre 6,8 milyar dolar artarak 48,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Borçluya göre dağılım incelendiğinde ise 2013 yılsonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 3,3 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 1,6 milyar dolar artış gösterdi.

 

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurtdışından sağladığı 48,3 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun yüzde 51,1’inin dolar, yüzde 35,7’sinin euro, yüzde 13,1’inin Türk lirası ve yüzde 0,1’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

 

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Kasım sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 76,4 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.