Okay; El sanatlarını unutturmayacağız

Kahramanmaraş Merkez İlçe Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını ayakta tutan esnafa gereken desteği sağlayacaklarını söyledi. İlk adım olarak da bu iş yerlerinin ruhsat ücretlerini kaldırdıklarını ifade eden Başkan Okay, yaklaşık 18 esnafa da bu konuyla alakalı belge dağıttıklarını belirtti.

Okay; El sanatlarını unutturmayacağız
banner150

 

Dulkadiroğlu Bölgesinin kültürel anlamda kalkınmasını sağlayarak turizm potansiyelini artırmak amacıyla çalışma başlatan Dulkadiroğlu Belediyesi, bu kapsamda kültürel değerleri yansıtan ve el sanatı icra eden iş yerleriyle ilgili ilk adımı attı.

Taşhan ve kapalı çarşı esnafıyla bir araya gelen Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, burada yaptığı konuşmada özellikle el sanatı icra eden esnafın ayakta kalması ve canlandırılması için gereken çalışmaları yapacaklarını söyledi.


Esnafın kendi içerisinde dernek çatısı altında toplanması önerisinde bulunan Başkan Okay, bu yolla tüm sorunların hızlı ve sağlıklı bir şekilde çözüleceğini kaydetti.


Dulkadiroğlu Belediyesi’nin ise özellikle unutulmaya yüz tutmuş meslekleri yeniden canlandırmak için çalışma başlattığını vurgulayan Başkan Okay, Belediye Meclisi kararıyla unutulmaya yüz tutmuş meslekleri ayakta tutmaya çalışan esnafın yanında olduklarının altını çizdi.


Bu işyerlerinden ruhsat ücreti alınmayacağını ifade eden Başkan Okay, bu durumunda bir belgeyle esnafa tebliğ edildiğini söyledi. Bu teşvik edici hizmetlerin devam edeceğini anlatan Başkan Okay, sözlerini şu şekilde sürdürdü:


“Tarihimizi ve kültürümüzü yansıtan el sanatlarını korumak için önemli bir çalışma başlattık. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı ayakta tutmaya çalışan esnafımızdan ruhsat ücreti almayacağız. Bu iş yerlerimiz çırak bile bulmakta zorlanıyor. Ayakta kalmaya çalışan esnafımıza destek olmak görevimizdir. Bu zorluğu yaşayan 18 esnafımızı belirledik ve bu iş yerlerimizin ruhsat ücreti ödememesine karar verdik. Bu çalışmamız devam etmektedir. Esnafımızın diğer sorunlarıyla alakalı da çözüm bulacağız.”


Esnafın sorunlarını da dinleyen Başkan Okay, özellikle kapalı çarşının yenileme çalışmaları hakkında gelen soruları şu şekilde yanıtladı:

 

“Türkiye’nin en önemli tarihi çarşılarından birine sahibiz. Hem esnafımız hem de biz bu önemin farkındayız. Bu nedenle burada çok güzel bir yenileme çalışması başlatıldı. Bazı kısımlarda çalışmalar devam etmektedir. Biz bu çalışmaların takipçisiyiz. Esnafımızın sorunlarına çare bulmak için buradayız. Bizlere ilettiğiniz alanlarla ilgili de çalışmaların devam ettiğini söylemek istiyorum. Çöp, su ve diğer sorunlarla alakalı da gerekli çalışmaları hemen başlatacağız. Burası Kahramanmaraş’ımızın aynası konumundadır. Bizi yansıtan bu değerimize hak ettiği değeri de vereceğiz.”

Sohbetin ardından, Başkan Okay ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Kahveci kapalı çarşıyı gezerek esnafla hasbıhal etti.  

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2015, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.