Öğrencilerdeki dikkat eksikliğine dikkat!

Rehberlik Uzmanı ve Aile Danışmanı Davut Bayazıt, öğrencilerin okul başarısının düşmesine yol açan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hususunda anne babaların dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Öğrencilerdeki dikkat eksikliğine dikkat!
banner150

 

Okul çağındaki çocuklarda, belirgin halde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocukların okul başarısını olumsuz etkiliyor.

 

Rehberlik Uzmanı (PDR) ve Aile Danışmanı Davut Bayazıt, öğrencilerin okul başarısının düşmesine yol açan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) hususunda anne babaların dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

 

Rehberlik Uzmanı Bayazıt, ilk kez 1845’te Dr.Henrich Hoffman tarafından tanımlanan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) okul öncesi ve okul çağı çocuklarında belirgin halde görüldüğünü, çocuğun davranışlarını ve derse karşı olan dikkatini kontrol edemediğini, hayallere daldığını, düşünmeden davrandığını, bununda sınıf ortamında uyumsuzluğa sebebiyet verdiğini söyledi.

 

Hiperaktivitenin aşırı hareketlilik anlamına geldiğini, çocukta hiperaktivite olmadan da dikkat eksikliği bozukluğunun (DEB) görülebileceğini vurgulayan Bayazıt, hiperaktivitenin daha çabuk fark edildiğini, ancak dikkat eksikliği bozukluğunun (DEB)  daha geç fark edildiğini dile getirdi.

 

Rehberlik Uzmanı Davut Bayazıt, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun  (DEHB) ev ortamı, çocuğu yetiştirme biçimi gibi nedenlerden kaynaklanmadığını, ailelerin kendilerini suçlamamaları gerektiğini, bunun tedavisinin de mümkün olduğunu, ailelerin ihmal etmeden mutlaka okul Rehberlik Servisi ile diyolog halinde olmaları ve bir psikiyatri uzmanından yardım almaları gerektiğini vurguladı.

 

Not: Rehberlik Uzmanı (PDR) ve Aile Danışmanı Davut Bayazıt ile iletişim için davuthan46@hotmail.com  

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.