'MİT TIR'larını durduran subayların imamı' tutuklandı !

Adana ve Hatay'da 19 Ocak 2014'te 'MİT TIR'larını durduran subayların imamı' olduğu tespit edilen firari sanık Süleyman Gürbüz, 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme', 'Türkiye Cumhuriyeti hükmetini ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' ve 'casusluk' suçlarından tutuklandı.

'MİT TIR'larını durduran subayların imamı' tutuklandı !
banner150

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "sivil imamı" 11 kişi ile bir  tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 55 sanık hakkında açılan davanın  iddianamesinde, "TIR'ları durduran askerlerin imamı" olduğu belirlenen ve hakkında  yakalama kararı bulunan Süleyman Gürbüz, geçen ay Mersin'de örgütün "gaybubet  evlerine" yönelik operasyonda gözaltına alındı.

İstanbul'a getirilen Süleyman Gürbüz, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi  (SEGBİS) aracılığıyla davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'deki  duruşmaya katıldı.

Mahkeme heyeti, sanık Süleyman Gürbüz'ü, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs",, "devletin gizli kalması gereken  bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme'', ''devletin  güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla  açıklama'' ve ''anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme''  suçlarından tutuklanmasına karar verdi.

Gürbiz kritik bir isim

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianamede, sanık  Süleyman Gürbüz'ün, MİT'e ait TIR'ların 19 Ocak 2014'te Adana ili Ceyhan  ilçesinde durdurularak aranması maksadıyla faaliyette görev alan MİT  mensuplarının telefonlarının 7 Ocak 2014 tarihi itibarıyla Ankara İl Jandarma  Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü personelince dinlenmesi, TIR'ların  Ankara'da takip edilmesi ve Adana İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube  Müdürlüğü personeline TIR'larla ilgili bilgiler aktarılarak sahte ihbarın  yapılması eyleminin organizesinde görev alan ve Ankara, Adana, Mersin  bölgesinde TSK içerisine sızmış FETÖ/PDY silahlı terör örgütü  mensuplarının örgüt imamlığını yapan sivil kişilerden olduğu belirtildi.

Sanık Gürbüz'ün TIR'ların durdurulmasına ilişkin Nevşehir'de yapılan toplantıya katıldığı, örgüt için iletişimi sağlamak için operasyonel hat  kullandığı kaydedilen iddianamede, diğer sanıkların Gürbüz'ün örgüt içerisinde  önemli bir pozisyonda görev yaptığına ilişkin ifadelerine yer verildi.

Örgütün şifreli mesajlaşma programı "Bylock" kullanıcısı olduğu tespit edilen Gürbüz'ün, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesi'ndeki yapılanması davasının  tutuklu sanığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski  başdanışmanlarından Fatih Gürsul ile "Bylock"tan mesajlaştıkları da dava  dosyasına girdi.

Bu arada, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, "Selam Tevhid'de kumpas"  davası ile birleştirilme talebine ilişkin olarak ise MİT TIR'ları dosyasının  önceden "Selam Tevhid'de kumpas'' dosyasından ayrılıp Yargıtay'a gönderilmesini  gerekçesi göstererek, iddianamenin Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ne gönderilmesine  karar vermişti. Söz konusu dava dosyası Yargıtay'a bu hafta gönderildiği öğrenildi.

 

AA

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.