Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! SGK yeni genelge gönderdi...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 81 ile milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren yeni genelge gönderdi. SGK tarafından gönderilen genelgede hastaneye giden çalışanlarla ilgili çok önemli bir ayrıntı gözlere çarptı. Genelgede Koronavirüs ile ilgili provizyon verilirken hastalık olarak verilmesi istendi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! SGK yeni genelge gönderdi...

Milyonlarca çalışanı çok yakından ilgilendiren SGK genelgesi illere yollandı. SGK Başkanvekili İsmail Yılmaz imzasıyla corona virüs hastalarının hastanelerde nasıl işlem göreceğine yönelik genelgede şunlar dile getirildi: "Bilindiği üzere; Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (COVID-19), çok hızlı bir küresel yayılım göstererek neredeyse tüm Dünya ülkelerini etkilemiş ve Dünya Sağlık Örgütünce pandemik (salgın) bir hastalık olarak ilan edilmiştir. Ülkemiz de söz konusu salgından olumsuz yönde etkilenmiştir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 15 inci maddesinde;“4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalının, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar, hastalık halidir.” hükmü yer almaktadır.Buna göre; COVID-19 virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğu dikkate alındığında, söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerekmektedir.Bilgi edinilmesini ve gereğince işlem yapılmasını rica ederim." 

Böylece bir kişinin iş yerinde corona virüse yakalanmasının iş kazası mı değil mi sorusu da yanıtını bulmuş oldu?
Corona virüs hastalık, iş kazası değil...

Kaynak: GAZETE VATAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.