'Mars'ı görme hayali yaşayanlar Türkiye'ye gitsin'!

İngiliz bilim ve teknoloji dergisi New Scientist’in yazarlarından Andy Coghlan, Türkiye’de Acıgöl, Salda ve Yarışlı gibi göllerdeki kayaç ile kumulların Mars’ın jeolojik yapısına olan benzerliğine dikkat çekti

'Mars'ı görme hayali yaşayanlar Türkiye'ye gitsin'!
banner150

İngiliz bilim ve teknoloji dergisi New Scientist’in yazarlarından Andy Coghlan, Türkiye’de Acıgöl, Salda ve Yarışlı gibi göllerdeki kayaç ile kumulların Mars’ın jeolojik yapısına olan benzerliğine dikkat çekti.

İngiliz bilim ve teknoloji dergisi New Scientist’in yazarlarından Andy Coghlan, Türkiye’de Acıgöl, Salda ve Yarışlı gibi göllerdeki kayaç ile kumulların Mars’ın jeolojik yapısına benzerliğine dikkat çekti ve ‘Mars’ı görme hayali yaşayanlar Türkiye’nin tuzlu göllerini ziyaret ederek bu hayalini gerçekleştirebilir’ dedi. Coghlan dergideki yazısında Türkiye’deki ‘aşırı’ tuzlu bu göllerde yaşayabilen organizmaların, Mars’ta da hayatta kalabilme ihtimalini gündeme getirdiğini vurguladı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından yürütülen araştırmada görev alan mikrobiyologlar da, Coghlan ile aynı görüşte. Araştırma ekibinin başındaki İTÜ öğretim üyesi Nurgül Balcı, “Türkiye’deki bu üç gölde bulunan organizmalar çalışmalarımızı hızlandıracak nitelikte” dedi. Mars’ta hayata tutunabilen ‘Carnobacterium Viridians’ adındaki özel organizmaların, Burdur’daki Salda Gölü’nün tortularında bulunması araştırma ekibinin konuya daha da olumlu bakmasını sağladı. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.