'Maraş Olaylarından ders çıkarmıyorlar'

CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Çinkılıç, 36 yıl önce yaşanan Maraş katliamının Türkiye’ye ağır bedeller ödettiğini vurguladı.

'Maraş Olaylarından ders çıkarmıyorlar'
banner150

CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Avukat Rukiye Çinkılıç, 36 yıl önce yaşanan Maraş katliamının Türkiye’ye ağır bedeller ödettiğini vurguladı.

Cinkılıç, Alevi katliamının yaşandığı bu olaylardan ders çıkarılması gerekirken bugün yine halkın iktidar tarafından din, mezhep, inanç ve fikirlerinden dolayı farklı kategorilerde değerlendirildiğine dikkat çekti. 19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen Alevilere yönelik katliamın üzerinden 36 yıl geçtiğini anımsatan Çinkılıç, yaraların kapanmasının mümkün olmadığını kaydetti. Yedi gün süren olaylar sırasında resmi rakamlara göre 150 vatandaşın hayatını kaybettiğini ancak resmi olmayan sonuçların 500’e kadar çıktığını ifade eden Çinkılıç, Bülent Ecevit başbakanlığındaki CHP iktidarına darbe niteliği taşıyan Maraş olaylarında hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Olaylarda Alevi yurttaşlara ait 200’ün üzerinde evin yakıldığını, 100’e yakın işyerinin de tahrip edildiğini vurgulayan Çinkılıç, "12 Eylül 1980 darbesine neden olan olaylardan biri olarak kabul edilen Maraş katliamında ne yazık ki önemli rol oynayan 68 kişiden hiçbir şekilde hesap sorulamadı. 23 yıl süren davaya rağmen bu kişilere ulaşılamadı. Toplumu parçalara ayıran zihniyet ülkemize çok şey kaybettirdi" ifadelerini kullandı.

36 yıl önce yaşananlardan ders çıkarılması gerekirken bugün yine halkın din, mezhep, inanç ve fikirlerinden dolayı farklı kategorilerde değerlendirildiğini vurgulayan Cinkılıç, "AKP iktidarının bizzat başrol oynadığı ötekileştirme politikası ülkemiz üzerinde kara bulutlar dolaşmasına neden oluyor. Halkımızın geçmişten önemli dersler çıkararak iktidarın oyununa gelmeyeceğine inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, çağdaş ve tam anlamıyla modern bir yapıya bürünmesi için CHP’li kadınlar olarak mücadelemizi artırarak sürdüreceğiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2014, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.