Madalya Günümüz

İlimize TBMM tarafından İstiklal Madalyası verilişinin 90. yılını kutluyoruz.

Madalya Günümüz

 

Kahramanmaraş'a TBMM tarafından İstiklal Madalyası verilişinin 90. yılını kutluyoruz.

 

 

Kurtuluş Savaşı'nda Maraş'ın şehir halkı ile birlikte topyekün direniş göstermesi ve çevre vilayetlere de yardımına koşması büyük takdir toplar. Kurtuluş Savaşı sonrasında Maraş'a bir yazı gönderilerek, Milli Mücadeleye katılanların listesi istenir. Şehrin ileri gelen yöneticileri toplanır, bir durum tespiti yapar. Sonu da Ankara ya "Maraş'ta Milli Mücadeleye katılmayan tek fert bile yoktur" cevabı verilir.

 

Bunun üzerine 5 Nisan 1925 yılında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), İstiklal Madalyası'nın Maraş'ta fertlere değil, şehir halkına verilmesini kararlaştırır. Ve Maraş, bir adet Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir. Madalya Beratı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında, şehir adına saklanmaktadır.

 

İşte bugün, Maraş'a İstiklal Madalyası verilişinin yıldönümüdür. Gün nedeniyle Büyükşehir Belediyesi tarafından bir tören düzenleniyor. Gün nedeniyle ayrıca sportif etkinlikler de organize edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2015, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.