Koronavirüs aşıları kısırlığa neden oluyor mu? İlk araştırma sonuçları ortaya çıkardı

Yeni tip korona virüs salgınına karşı BioNTech - Pfizer ortaklığıyla geliştirilen aşıların kısırlığı neden olduğu iddiaları sık sık dile getiriliyordu. İsrail’de ikinci doz aşılarını yaklaşık bir ay önce olmuş 43 erkekten alınan sperm örnekleri incelendi. Araştırma sonucunda spermlerin hacminde, konsantrasyonunda veya hareketliliğinde herhangi bir anormallik bulunmadığı belirtildi.

Koronavirüs aşıları kısırlığa neden oluyor mu? İlk araştırma sonuçları ortaya çıkardı

NTV'nin aktardığı habere göre, Covid-19 salgınına karşı geliştirilen ve özellikle mRNA tabanlı aşıların erkeklerin doğurganlığını etkilediği üzerine dönen spekülasyonlar sonrası İsrail'de yapılan bir araştırma gerçeği ortaya çıkardı.

"SPERMLERİ ETKİLEMİYOR"

Yaklaşık 1 ay önce ikinci doz aşısını olmuş 43 erkek üzerinde yapılan araştırmada kişilerin sperm örnekleri incelendi. Araştırmanın sonucunda, BioNTech - Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının spermleri etkilemediği açıklandı.

"BİR ANORMALLİK GÖRÜNMEDİ"

Erkek spermlerinin hacminde, konsantrasyonunda veya hareketliliğinde herhangi bir anormallik bulunmadığını vurgulayan Kudüs İbrani Üniversitesi'ndeki ekip, araştırmanın az kişiyle yapıldığını ancak bu konu üzerindeki ilk çalışma olduğunu belirtti.

GENÇ AŞILAMA İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

Çalışma küçük ve sonuçlar henüz hakem tarafından gözden geçirilmemiş olsa da, araştırmacılar bulgularının kafasında soru işareti bulunan genç erkeklerin aşılanması için önemli veriler olduğunu söyledi.

PFIZER SÖZCÜSÜ YANIT VERMİŞTİ

Pfizer'in sözcüsü Jerica Pitts de Associated Press'e, "Covid-19 aşılarının, virüsün başak proteininde paylaşılan bir amino asit dizisi nedeniyle kısırlığa neden olacağı yanlış bir şekilde öne sürüldü. Bunun gerçekleşmesi genetik olarak mümkün değil” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.