'Koltuklar kirlenmesin' düşüncesiyle ayakta giden maden işçileri, o anları  anlattı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde ''koltuklar kirlenmesin'' diye otobüste ayakta giden maden işçileri Türkiye'nin gündemine oturdu.

'Koltuklar kirlenmesin' düşüncesiyle ayakta giden maden işçileri, o anları  anlattı
banner150

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde  bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan ve bindikleri otobüste  "koltuklar kirlenmesin" düşüncesiyle ayakta seyahat eden maden işçileri, o anları  anlattı.

Halk otobüsüne binen 6 maden işçisinden Sabahattin Akkoç (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıldır yer altında maden işçisi olarak  çalıştığını söyledi.

TTK Karadon Müessese Müdürlüğü'nde çalıştığını anlatan Akkoç, şöyle  konuştu:

"Müessese müdürlüğümüzde yer altına indiğimiz kuyu arıza yapınca biz  de Gelik İşletme Müdürlüğü'nden çıktık. Yürürken otobüs şoförü durarak bizi  aracına aldı, biz de bindik. Bize, 'Oturun arkadaşlar' dedi ama biz oturmadık.  Üzerimiz kirliydi, koltuklar kirlenmesin diye oturmadık. Arkadaş bize bir iki  defa söyledi ama biz oturmak istemedik. Maden ocağında çalıştığımız ve üzerimiz  kirli olduğu için koltuklar kirlenmesin istedik. Şoför arkadaşımıza eziyet olmasın diye oturmadık. Kömür karası bulaşmasın ve bizden sonra oturacak  arkadaşlarımız da kirli diyerek oturmazlar şeklinde düşündük. Aklımızdan öyle  geçirdik."

"İNSANLAR BİZİ SAHİPLENDİ"
Görüntüleri sosyal medyada izlediğinde duygulandığını anlatan Akkoç,  "Sevindim. İnsanlar bizi sahiplendi. Hakkımızda güzel yorumlarda geldi. Maden  işçisi her zaman yaptığı işlerle örnek davranışta bulunuyor. Herkes bizi arayarak  tebrik ediyor davranışımız için." dedi.

İşçilerden Ali Aktaş (36) da 2006'da maden işçisi olarak çalışmaya  başladığını belirterek, mesai arkadaşlarıyla maden ocağından yorgun çıktıklarını  ve otobüs şoförünün kendilerini almakta tereddüt etmediğini söyledi.

İş yerine kadar ayakta seyahat ettiklerini belirten Aktaş, "Biz,  bizden sonra araca bineceklere temiz yer bırakmak için oturmadık." diye konuştu.

Gelik beldesinde yerin metrelerce altında çalışan maden işçileri, önceki akşam saatlerinde TTK'ya ait başka bir iş yerine gitmek için madenci  elbiseleriyle özel halk otobüsüne binmiş, otobüs boş olmasına rağmen yaklaşık 6  kilometrelik yolda "koltuklar kirlenmesin" düşüncesiyle ayakta seyahat etmişti. Madencilerin ayakta yolculuğu, otobüsün güvenlik kamerasına yansımıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.