Koalisyon heyetleri son görüşmeden çıktı

AK Parti ve CHP heyetlerinin, koalisyon görüşmeleri çerçevesinde yaptığı son istikşafi görüşme sona erdi. Görüşme 7,5 saat sürdü

Koalisyon heyetleri son görüşmeden çıktı

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, “Bundan sonrası hükümet kurma görevi alan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun alacağı karar ve iktidar partisinin şu anda geçici hükümeti de yürüten Başbakanımızın alacağı karara bağlı. Daha sonra bu çerçevede CHP’ye yönelik bir görüşme talebi olursa bu değerlendirilecek” dedi.

 

AK Parti ve CHP koalisyon heyetleri, son istikşafi toplantısını yapmak üzere Ankara Palas Devlet Konukevi'nde bir araya geldi. 7,5 saat süren görüşmenin ardından CHP heyeti adına Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç bir açıklama yaptı. Yoğun bir görüşme trafiğinin olduğunu belirten Koç, şöyle konuştu:

 

“Bugün dış politika, iç ve dış güvenlik ve eğitim sistemi üzerindeki görüşlerimizi ifade ettik. Sonuçta Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunlar ve bir hükümet kurma ihtiyacının tartışıldığı günlerden geçiyoruz. Böylesi bir görüşme düzeneği alt konu başlıkları da belirlenmiş olarak ifade edilmişti. Bu akşam onu tamamlamış oluyoruz. Biz günlük çalışmalardan sonra Sayın Genel Başkanımıza toplantıya katılan arkadaşlarımızla beraber o günün muhasebesini, o günün değerlendirmesini bir rapor olarak sunuyoruz. Hangi alt başlıklarda ne önermelerimiz oldu ne karşı öneriler geldi bunları değerlendirecek bir rapor sunuyoruz. Beşinci toplantıyla ilgili değerlendirmemizi de yarın kendisine sunacağız. CHP bu görüşme trafiğinde görüşmelerin başladığı ilk gün söylediğimiz temel sorumluluklarımızı bilerek ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunları analiz ederek bu sorumluluğumuzu yerine getirdik. Bundan sonrası hükümet kurma görevi alan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun alacağı karar ve iktidar partisinin şuanda geçici hükümeti de yürüten Başbakanımızın alacağı karara bağlı. Daha sonra bu çerçevede CHP’ye yönelik bir görüşme talebi olursa bu değerlendirilecek. Biz bize verilmiş görevi bu akşam itibariyle sonuçlandırmış oluyoruz.”

 

“Raporunuz olumlu mu” sorusuna Koç, “Olumlu olumsuz diye bir çerçeve sunmuyoruz. Biz yaptığımız tespitleri biliyoruz. Bazı konularda ciddi temel aykırılıklar, farklılıklar da var, örtüşen konular da var. Bütün bunlar sayın liderlere iletilecek. Ondan sonraki süreç bir tek sayın liderlerin değil eğer başka bir yönde gelişecekse partimizin yetkili kuruluna da götürülecek. Türkiye’nin bu kritik gündeminde ülkenin hükümetsiz kalmaması geniş tabanlı yüksek profilli birinci sınıf demokrasiyi hedefleyen bir ülkeyi nasıl oluşturabilirizin siyasi sorumluluğunu ev ödevini, siyasi ödevini yerine getirmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÖMER ÇELİK’TEN AÇIKLAMA

 

Görüşme sonrası bir açıklama yapan Ömer Çelik, görüşmelerde ilke ve prensiplerin ortaya konulduğunu, Başbakan Davutoğlu’na bir sunum yapacaklarını, koalisyon görüşmesine geçilip geçilmeyeceğine Davutoğlu ve parti organlarının karar vereceğini söyledi.

 

Kendi görevlerinin ’karar verme’ olmadığını ifade eden Çelik, "Uzlaşılan alanlar var, uzlaşılamayan alanlar var. Ağırlığın ne tarafa kaydığına, genel başkan ve parti kurulları karar verir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE