K.Maraş'ta Suriyelilerin Araçlarına Türk Plakası

Kahramanmaraş'ta yaşayan Suriyelilerin araçlarına harf grubu 'SAA' olan geçici Türk plakası verilmeye başlandı.

K.Maraş'ta Suriyelilerin Araçlarına Türk Plakası
banner150

 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin beraberinde getirdikleri tescilli özel araçlara, harf grubu 'SAA' olan geçici Türk plakası verilmeye başladı.

 

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 51. maddesinde yapılan değişiklik çerçevesinde, Suriyelilerin barındığı çadır kentte ilk plaka verildi.

300 ARAÇ VAR

Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Nadir Telli, burada yaptığı konuşmada,Kahramanmaraş'ta ikamet eden Suriyelerin araçlarına geçici Türk plakası vermeye başladıklarını ve kentte yaklaşık 300 Suriye plakalı aracın bulunduğunu belirtti.

"KAYITLI OLANLAR PLAKA ALACAKLAR"

Suriyeli araç sahiplerine 46 SAA 001'den başlayarak plaka vermeye devam edeceklerini dile getiren Telli, geçerli araç muayenesi, trafik sigortası ve İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kaydı bulunanların plakayı almaya hak kazanacağını söyledi.

 

"PİKNİĞE BİLE GİDEMİYORDUM"

Telli, trafik kurallarına uymayan Suriyeli sürücülerin daha rahat ihbar edilebileceğini kaydetti.Aracına Türk plakasını alan ilk Suriyeli Hüseyin Mahmut ise "Suriye plakası varken her yere gidemiyorduk. Milletin dikkatini fazla çekmesin diye pikniğe bile gidemiyordum. Şimdi Allah'a şükür Türk Devletinin bize verdiği plakalarla daha rahat gezme imkanı bulacağım" diye konuştu.

 

SATILMAYACAK, ÖDÜNÇ VERİLEMEYECEK

Geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilen araçlar, başkasına satılamayacak ya da ödünç verilemeyecek. Geçici trafik belgesi almayan araçlar trafikten men edilecek. Bu araçlar, "Geçici çıkış yol belgesi" alınmadıkça da yurt dışına çıkış yapamayacak.

 
 
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.