Kentten köye göç ettiren çilek!

Konya'nın en küçük ilçelerinden Hüyük'te, 1990'lı senelerin başında başlayan ve teşviklerle üretim alanı genişleyen çilek yetiştiriciliği, yıllardır büyük şehirlere göç veren ilçenin yeniden göç almasını sağladı

Kentten köye göç ettiren çilek!

Türkiye'nin önemli tatlı su alanlarından Beyşehir Gölü'nün yanında, yaklaşık 1250 metre rakıma sahip ilçede üretilen çilek, Türkiye'nin birçok şehrine gönderilmesinin yanı sıra yurt dışına da ihraç ediliyor.     

Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin önemli geçim kaynaklarından çileğin ekim alanının yıldan yıla arttığını ve bu artışın kentten köye göçün başlamasına neden olduğunu söyledi.             

İlçenin uzun yıllardır şehre göç verdiğini ve göç edenlerin çoğunluğunu oluşturan genç nüfusun asgari ücret ile çalıştığını belirten Şahin, "Çilek üreticiliği ile aylık asgari ücretten çok daha fazlasını kazanacağını gören şehirdeki gençlerimiz, köylerine dönerek çilek yetiştirmenin yollarını arıyorlar. Bu şekilde dönüp çilek üretimine başlayan gençlerimizin sayısı her yıl artıyor." diye konuştu.     

Şahin, Konya'da çilek ile ilgili en fazla teşvik alan ilçenin Hüyük olduğunu dile getirdi.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER